Od cukierka do papierka – słodka wizyta w „PSZCZÓŁCE”

                 

Dnia 13 czerwca uczniowie klasy I i III szkoły podstawowej odwiedziły Fabrykę Cukierków PSZCZÓŁKA . B bardzo sympatyczna pszczoła opowiedziała dzieciom o słodkiej pracy w fabryce, a następnie zabrała nas na wycieczkę po hali produkcyjnej w poszukiwaniu cukierków. Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał słodki upominek.

Klasa II gimnazjum w Zoom Natury Janów Lubelski

 

Materiał o Laboratoriach Wiedzy w Parku Rekreacji Zoom Natury można było obejrzeć wczoraj o godz. 17. 00 na kanale LubelskaTV. Kto nie widział, niech obejrzy teraz:)

Opublikowany przez Zoom Natury 25 czerwca 2015

Klasa II gimnazjum w dniach 14-15 czerwca przebywała na wycieczce w Janowie Lubelskim. Celem było poznanie atrakcji Parku Rekreacyjnego Zoom Natury. Razem z uczniami pojechały panie: Alicja Bagińska – wychowawca i Iwona Kraśnicka. Noclegi były na wyspie w pawilonach w pokojach 2-osobowych.

Kontynuuj czytanie

WYCIECZKA DO ENERGYLANDII, KRAKOWA I KOPALNI SOLI W BOCHNI

Dzięki fundacji ,,Zmieniamy życie” w dniach 7- 8.06.2018 r. kilkoro wychowanków naszego internatu, pod opieką p. Bernardy Kasprzak i p. Iwony Korgul, miało możliwość bezpłatnego wyjazdu na wycieczkę.

Pierwszym i najbardziej wyczekiwanym miejscem, jakie odwiedziliśmy była Energylandia. Jest to największy w Polsce park rozrywki zlokalizowany w miejscowości Zator, gdzie na przestrzeni 26 hektarów znajduje się ponad 60 różnego rodzaju urządzeń i atrakcji, poczynając od ekstremalnych, poprzez rodzinne, a kończąc na tych dla najmłodszych.

Na miejscu czekała na nas masa atrakcji, takich jak: rollercoastery, gokarty, wieża ciśnień, karuzele. Nie zabrakło również strefy aquaparku, stworzonej do wypoczynku lub skorzystania z basenu i rozmaitych wodnych zjeżdżalni. Czas umilały występy magików, animatorów rozrywki, pokazy pirotechniczne. Byliśmy także w nowoczesnym kinie 7d.

Drugi dzień wycieczki przeznaczyliśmy na zwiedzanie Krakowa. Odwiedziliśmy Smoka Wawelskiego,
a następnie Katedrę na Wawelu i krypty, w których spoczywają władcy Polski i wielcy rodacy. Weszliśmy na sam szczyt Wieży Zygmuntowskiej, by podziwiać dzwon Zygmunta ważący 12 ton. Z tego miejsca podziwialiśmy wspaniałą panoramę miasta. Na koniec mieliśmy możliwość obejrzenia krótkiego filmu
o legendach krakowskich.

Ostatnim punktem naszej wycieczki była Kopalnia Soli w Bochni. Ponad 200 metrów pod ziemią podziwialiśmy najstarsze i najpiękniejsze wyrobiska kopalni. Mieliśmy poczucie wyprawy w czasie dzięki ekspozycjom multimedialnym. Spotkania z królami, kupcami genueńskimi oraz duchem mnicha były niecodzienną lekcją historii.

Składamy serdeczne podziękowania  fundacji ,,Zmieniamy  życie” za dostarczenie nam wielu przyjemnych, niezapomnianych wrażeń, tworzących radosne wspomnienia. 

 

LEGENDY LUBELSKIE W DOTYKOWYCH ILUSTRACJACH

W czwartek, 7 czerwca br. w internacie odbyły się warsztaty w ramach projektu stypendialnego „Tyflonarracja o historii Lublina” realizowany we współpracy z Muzeum Historii Miasta Lublina oraz Centrum Aktywizacji Osób z Niepełnosprawnością KUL.

Zajęcia prowadziła p. Magdalena Szubielska.
Projekt zakłada przygotowanie grafik dotykowych przedstawiających: wybrane lubelskie zabytki, osoby
i zdarzenia istotne dla historii miasta, a także mapy i plany pokazujące, jak na przestrzeni wieków rozwijał się Lublin.

Na czwartkowych zajęciach wychowankowie po wysłuchaniu dwóch legend: „O czarciej łapie” i „O śnie Leszka Czarnego” wykonali ilustracje dotykowe. Posłużą one do przygotowania dotykowych książek obrazkowych.

Projekt jest zrealizowany w ramach stypendium Prezydenta Miasta Lublin.

Organizator: p. Agata Nicińska- Cichowlas

Fabryka bombek i nie tylko!

W dniu 12 czerwca zespoły ZET  A, B gimnazjum oraz ZET IV uczestniczyły w wycieczce do fabryki bombek w Staszowie. Zostaliśmy oprowadzeni po fabryce i poznaliśmy poszczególne etapy produkcji bombek od momentu hartowania szkła do zdobienia. Sami również wykonaliśmy bombki na warsztatach i zrobiliśmy zakupy w sklepie przyfabrycznym. Z fabryki pojechaliśmy do pałacu w Kurozwękach, zwiedziliśmy lochy, pałac. Uczestniczyliśmy w safari Bizon. Na terenie kompleksu znajduje się 85 bizonów sprowadzonych z Ameryki Północnej. Ostatnim punktem programu były ruiny zamku w Krzyżtoporze. W roli przewodnika świetnie sprawdziła się pani Magda. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.                                                                                                                                                                                                                                               Agnieszka Wardzińska

Uroczyste zakończenie Roku Szkolnego

Na uroczystość zakończenia Roku Szkolnego zapraszamy 22 czerwca (piątek) o godzinie 11:00

Dobry Start

„Dobry Start” to 300 zł wsparcia wypłacanego raz w roku wszystkim uczniom.

Kto może otrzymać wsparcie?

Świadczenie dobry start przysługuje raz w roku na rozpoczynające rok szkolny dzieci do ukończenia przez nie 20. roku życia. Dzieci niepełnosprawne uczące się w szkole otrzymają je do ukończenia przez nie 24. roku życia.

Jak otrzymać świadczenie dobry start?

Aby otrzymać wsparcie, należy złożyć wniosek. Może to zrobić mama lub tata dziecka, opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka, a w przypadku dzieci przebywających w pieczy zastępczej – rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.

Gdzie i kiedy złożyć wniosek?

Wniosek – podobnie jak wnioski o świadczenie wychowawcze z programu „Rodzina 500+” – będzie można składać już od 1 lipca online przez stronę Ministerstwa Rodziny empatia.mrpips.gov.pl oraz przez bankowość elektroniczną, a od 1 sierpnia wnioski można złożyć także drogą tradycyjną (papierową) w placówkach, które realizują obecnie świadczenie wychowawcze w ramach programu „Rodzina 500+”. Chodzi tu o urząd miasta/gminy, ośrodek pomocy społecznej lub inną jednostkę organizacyjną (np. centrum świadczeń)  właściwą dla miejsca zamieszkania rodzica ubiegającego się o wyprawkę na dziecko (w przypadku powiatów świadczenia będą realizowane przez powiatowe centra pomocy rodzinie). Ważne! Wniosek należy złożyć do 30 listopada.

Kiedy rodzina otrzyma wsparcie?

W przypadku wniosków złożonych w lipcu i sierpniu, rodziny wyprawkę otrzymają nie później niż 30 września. W przypadku wniosków złożonych w kolejnych miesiącach gminy będą miały maksymalnie 2 miesiące od dnia złożenia wniosku na jego rozpatrzenie i wypłatę świadczenia. Złożenie wniosku o świadczenie dobry start w lipcu i sierpniu to gwarancja wypłaty świadczenia nie później niż do 30 września.

Wycieczka grupy III do Kielc, Jaskini Raj i zamku Krzyżtopór – 05.06.2018r.

Zwiedzanie Jaskini Raj wywarło wielkie wrażenie tworami przyrody – ale był zakaz fotografowania.

Kielce – to sympatyczny deptak im. H. Sienkiewicza i smakowity obiad w Pierogowej Izbie.

Zwiedzając zamek Krzyżtopór przenieśliśmy się w czasie do XVII w. Wyobrażaliśmy sobie jak wyglądały komnaty, sale, zaplecze kuchenne, bastiony i jak wyglądało wówczas życie w takim zamku.

Szkoda było nam opuszczać ten urokliwy zakątek historii Polski.

Organizatorzy:
                                                                                                                                                                                                                                             Ewa Paterkowska

Dorota Polonis

Wycieczka do lasu

W dniu 8 czerwca uczniowie klas V i VI byli na wycieczce rekreacyjno-edukacyjnej w lesie nad Zalewem Zemborzyckim. Naszym sponsorem było Nadleśnictwo Świdnik, które udostępniło nam bezpłatnie punkt edukacyjny na uroczysku Dąbrowa. Organizatorem wyjazdu była pani Dorota Cieślak wspólnie z panią Renatą Kurowską. W wycieczce uczestniczyła też pani Alicja Bagińska, która to korzystając ze swoich doświadczeń z harcerstwa rozpaliła ognisko. W programie wycieczki były zajęcia edukacyjne oraz ognisko z pieczeniem kiełbasek. Pogoda dopisała, apetyty i humory również. Dzieci samodzielnie piekły sobie kiełbaski pod czujnym okiem swoich nauczycielek. Po zaspokojeniu głodu odbył się quiz wiedzy przyrodniczej, który wywołał sporo emocji. Pytania nie należały do najłatwiejszych. Uczniowie mogli uzupełnić swoją wiedzę poznając odpowiedzi na pytania z którymi sobie nie poradzili. Z dobrymi humorami powróciliśmy do Ośrodka.

Woda i białe bogactwo – projekt edukacyjny

Podsumowanie projektu edukacyjnego „Woda – białe bogactwo”.

W dniu 6 czerwca 2018 r. odbyło się podsumowanie projektu „Woda – białe bogactwo”, w którym uczestniczyli wszyscy uczniowie klas V i VI szkoły podstawowej oraz II i III gimnazjum. Projekt trwał od marca do maja. W tym czasie uczniowie opracowywali zadania podzielone na cztery grupy tematyczne: Woda – źródło życia, Woda – płynne złoto, Woda – problem braku czystej wody, Woda – jej wszechstronność. Uczniowie klas gimnazjalnych odbyli wycieczkę do MPWiK w Lublinie, gdzie pracownik MPWiK zapoznał ich z historią i funkcjonowaniem lubelskich wodociągów, dowiedzieli się jak pozyskuje się i uzdatnia wodę do picia w naszym mieście, że lubelska „kranówka” jest jedną z najlepszych wód wodociągowych w Polsce.

Celem projektu było rozpowszechnienie wśród uczniów nawyku picia wody, zamiast niezdrowych, słodzonych napojów, uświadomienie, jak ważną rolę odgrywa woda w naszym życiu, jak ważna jest dla naszego zdrowia, pokazanie, dlaczego należy oszczędzać wodę i wyrobienie nawyku jej oszczędzania.

Projekt był okazją do poszerzenia swoich wiadomości oraz doskonalenia umiejętności pracy w grupie i odpowiedzialności za powierzone zadania.

Za projekt odpowiedzialni byli nauczyciele zespołu matematyczno-przyrodniczego: panie A. Bagińska, R. Kurowska, I. Kraśnicka, J. Szewczyk, M. Dechton-Glińska i pan B. Piwoni.  

Koordynatorem projektu była pani Joanna Szewczyk.

Wszystkim uczniom dziękujemy za aktywność i zaangażowanie.

Accessibility