OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH

 

W sprawach związanych z Państwa danymi prosimy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych.

Dyrektor Biura Bezpieczeństwa Informacji

Witold Przeszlakowski
e-mail: bbi@lublin.eu
tel. 81 466 17 70.

 

Ochrona danych osobowych w szkole

Poradnik UODO i MEN

Klauzula informacyjna dla rodziców/opiekunów prawnych i uczniów

Klauzula informacyjna dla kandydatów na praktykantów/praktykantów odbywających praktyki w szkole

Dotyk sztuki

                     Osoby niewidome i słabowidzące mają na co dzień ograniczony dostęp do sztuki. Część muzeów zaczyna przystosowywać swoje ekspozycje do tego grona odbiorców i z pewnością działania te w przyszłości będą się rozwijać. Instytut Sztuk Pięknych WA UMCS w ramach prowadzonych badań naukowych i działalności artystycznej realizuje projekt Dotyk sztuki, skierowany do osób z dysfunkcją wzroku. Wystawa jest częścią tego projektu, w ramach którego zostaną zaprezentowane obrazy, obiekty i instalacje które będą poznawane przez dotyk. Odwiedziliśmy wystawę 8 listopada i naprawdę było warto!

Niech żyje Polska…

Dnia 5 listopada 2019r. odbyły się w  internacie zajęcia poświęcone Narodowemu Świętu Niepodległości.                                                                                                                        
Wychowankowie zostali zapoznani z krótką historią odradzającego się państwa polskiego.             
Następnie podzieleni na zespoły zadaniowe sformułowali swoje przemyślenia nt. znaczenia słowa patriotyzm oraz  przejawów patriotyzmu w życiu codziennym.                                                      
Spotkanie ubarwiły znane pieśni patriotyczne w wykonaniu  naszych  wychowanków.

Organizatorkami  zajęć były panie Anna Nowak i Beata Szkutnik

Z Erasmusem w Hiszpanii – podsumowanie

                        W dnia 21-26 października 2019 uczestniczyliśmy w wyjeździe do CCE Passico II Torre Pachecco w Hiszpanii w ramach realizacji projektu Erasmus+ Included Cultured – mobilność C4 Move your mind –  rusz głową. Zwiedziliśmy szkołę poznaliśmy system edukacyjny tej placówki oparty na autorskim programie dyrektora szkoły 

Nauczyciele obserwowali lekcje prowadzone w szkole partnerskiej a uczniowie uczestniczyli we wspólnych zajęciach z innymi uczestnikami mobilności. Zwiedziliśmy okoliczne miejscowości oraz poznaliśmy smaki lokalnej kuchni hiszpańskiej.

Zawiązane przyjaźnie i zdobyte doświadczenia na długo pozostaną w naszej pamięci.

 

 

 

 

III miejsce Nikoli Wojciechowskiej w konkursie fotograficznym

        Nasza uczennica Nikola Wojciechowska zajęła III miejsce w konkursie fotograficznym „Las i mokradła”. Konkurs zorganizowany został przez Dyrekcję Ochrony Środowiska dla promowania walorów przyrodniczych Lubelszczyzny i Podkarpacia. Służy rozwijaniu zainteresowań przyrodniczych uczniów oraz doskonaleniu umiejętności w zakresie fotografii przyrodniczej, uwrażliwianiu na piękno przyrody oraz rozwijaniu umiejętności jej obserwacji. Prezentujemy konkursowe prace Nikoli.  Gratulujemy !

     

 

„Stajesz się na zawsze odpowiedzialny za to, co oswoiłeś” – „Mały Książę”, A. de Saint-Exupery

„Stajesz się na zawsze odpowiedzialny za to, co oswoiłeś” – „Mały Książę”, Antoine de Saint-Exupéry

28 października uczniowie klasy 7 i 8 odwiedzili Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt. W schronisku znajduje się około pół tysiąca zwierząt. Aby zapewnić im lepsze warunki zawieźliśmy koce, kołdry, ręczniki, z których można zrobić posłania albo którymi można przykrywać chore psy i koty. Wzięliśmy udział w zajęciach prowadzonych przez doświadczonych wykładowców, zajmujących się od lat tresurą, hodowlą i opieką nad zwierzętami. Otrzymaliśmy szeroką wiedzę z zakresu historii udomowienia psa i kota, właściwego postępowania ze zwierzętami, działalności schroniska, podstaw herpetologii, czyli nauki o płazach i gadach. Prowadzenie takich swoistych „żywych lekcji”, dzięki bliskiemu kontaktowi ze zwierzętami, dało nam zdolność empatii oraz rozumienia naszych obowiązków wobec „małych braci”.

Iwona Kraśnicka
Joanna Szewczyk

 

W światłach jupiterów – najlepsi wśród najlepszych

Zachwycili SŁOWEM- tak najkrócej można określić sukcesy uczniów z kółka recytatorskiego prowadzonego przez mgr Renatę Łęczyńską.

Jakub Siergiej z kl.V zdobył WYRÓŻNIENIE w etapie wojewódzkim Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczo- Recytatorskiego im. Grażyny Chrostowskiej (był najmłodszym uczestnikiem debiutował na recytatorskiej scenie).  Kuba recytował wiersz G. Chrostowskiej i fragment prozy reportażowej Racheli Auerbach.

Emilia Kuźmiczuk z kl. VII reprezentowała z powodzeniem nasz Ośrodek w Wojewódzkim Konkursie Pieśni i Prozy Patriotycznej, a  II MIEJSCE zdobyła  w Miejskim Konkursie Recytatorskim „Pisarze i poeci staropolscy Lubelszczyzny”. Emilka recytowała wiersze: Jana Kochanowskiego, G. Chrostowskiej oraz fragment prozy Hanny Krall „Król Kier..” Z tym repertuarem w listopadzie uczennica nasza weźmie udział w uroczystym koncercie laureatów w Teatrze Andersena, gdzie wystąpi wśród najlepszych recytatorów z klas VII i VIII oraz z renomowanych liceów Lublina.

Gratulujemy Mistrzom Żywego Słowa!

        

 

Erasmus + – dzień czwarty ostatni

    Ostatni dzień pobytu w Hiszpanii to dzień spędzony w szkole partnerskiej w Torre Pachecco. Szkoła zrobiła na nas ogromne wrażenie. Piękny budynek i sale wyposażone w najnowszy sprzęt dostosowany do potrzeb uczniów. Nauczyciele obserwowali lekcje a uczniowie wzięli udział we wspólnych warsztatach. Będziemy miło wspominać te chwile….

AAC-owy przyjaciel

                  Dnia 24 października  nasi uczniowie zagrali wspaniały koncert  artystyczny podczas którego przedstawili afrykańską  opowieść. Piękne zdjęcia oddadzą  urok naszej prezentacji.

Erasmus + – dzień trzeci.

         

Kolejny dzień spędziliśmy w mieście Murcia. Miasto uniwersyteckie z licznymi zabytkami z wielu epok. W zabytkowym budynku w kolorze łososiowym jest Urząd Miasta Murcia. Najważniejszym zabytkiem miasta jest przepiękna katedra. Budowla zawiera elementy stylu odrodzenia i baroku. Wnętrze jest gotyckie. Zwiedziliśmy kościół San Juan de Dios z XVIII w. Spacerując uliczkami miasta  poczuliśy jego klimat. Odpoczynek był przy fontannie.Pozdrawiamy ze słonecznej Hiszpanii!

 

 

Accessibility