Działalność świetlicy w roku szkolnym 2015/16

Wrzesień, październik, listopad, grudzień
*        Wspomnienie z wakacji – w ramach zajęć wykonane zostały tęcze z papierowego talerzyka
 a powiewające kolorowe paseczki bibuły , przypominały nam o minionych wakacjach.
*        Dzień Urody- w tym dniu każde dziecko, w świetlicy,  mogło poczuć się jak w salonie piękności. Przy muzyce relaksacyjnej dzieci, nakładały sobie maseczki na twarz i dłonie, które przygotowały z naturalnych składników takich jak miód, twaróg, ogórek, awokado, cytryna.
*         50- lecie naszego ośrodka w działaniach świetlicy- dzieci pomagały w wykonaniu upominków dla gości i przyjaciół ośrodka. Były to drewniane kotki, ręcznie malowane z dedykacją nt. jubileuszu.
*        Owocowa jesień w świetlicy- przygotowaliśmy zdrową, owocową sałatkę z darów jesieni. Wcześniej rozmawialiśmy o walorach zdrowotnych owoców i warzyw na podstawie wiersza
 J. Brzechwy pt. ,, Na straganie”.
*        Dzień Chłopaka- jesteśmy gentelmanami. Ten dzień poświęcony był chłopcom ze świetlicy. Wspólne zabawy, quizy, zawody sportowe a na koniec przyjęcie najgrzeczniejszych do klubu niezwykle uprzejmych chłopców( wybierały dziewczynki J)
*        Zajęcia kulinarne- pieczenie kruchych ciasteczek. Dzieci same wyciskały ciasto wprost na blaszkę, przesuwając i odcinając różne wzory. Zabawa super, już widać ,że wśród świetliczków rodzą się talenty kulinarne.
*        Zajęcia ,, Sowa mądra głowa”- prezentacja multimedialna. Odbyły się także zajęcia plastyczne gdzie dzieci z materiałów o różnej fakturze-wykonały sowę do powieszenia przy miejscu nauki aby przypominała o obowiązkach ucznia.
*        Lawendowe serduszko. Dzieci w świetlicy przygotowały pachnące lawendą upominki, które wręczyły nauczycielom i pracownikom szkoły z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
*        „ENERGIA  TEATRU” to cykl warsztatów teatralnych , prowadzonych przez aktora i instruktora Teatru Andersena w Lublinie –  Pana Mateusza Wójcika. Tematem naszych działań był prąd. Pan Mateusz bardzo umiejętnie wprowadził nas w trudne zagadnienia związane z prądem
 i elektrycznością. Uczniowie tworzyli, przy pomocy sznurków, kawałków materiałów, różnorodne urządzenia i maszyny elektryczne, zamieniali się w sprzęty gospodarstwa domowego, bawili się w różne zabawy sprzyjające dobrej atmosferze w grupie.
*        Jesienne zabawy plastyczne to zajęcia oparte na wykorzystaniu darów natury. W ramach zajęć wykonaliśmy dekoracyjne wianuszki z miechunki, które były ozdobą do świetlicy a później domów świetliczków oraz róże z różnych rodzajów liści. Nasze dekoracje będą przypominały nam o kolorowej jesieni .
*        Halloween  w świetlicy obchodziliśmy na słodko. Upiekliśmy dyniowe ciasteczka by później schrupać je ze smakiem , mniam mniam.
*        Dzień Postaci z Bajek. Przygotowane zajęcia pt.,, W świecie bajki’’ stworzyły okazję do pokazania wybranych bajek przy pomocy różnych elementów, które mogą kojarzyć się z daną bajką. Były to np. buty, zapałki, poduszki, groch… Dzieci jak zwykle były świetne i super poradziły sobie z zadaniem.
*        Dzień jeża. Przygotowana pogadanka i prezentacja multimedialna pozwoliły na poznanie środowiska życia jeża, dzieci wykonały także pracę z papierowego talerzyka.
*        Dzień Niepodległości.  Świetliczaki na podstawie krótkiego filmu poznały historię Polski, rozmawialiśmy o symbolach narodowych, zachowaniu się podczas ważnych uroczystości państwowych. Na zajęciach plastycznych dzieci wspólnie wykonały godło Polski wykorzystując naturalne elementy.
*        Ginące zawody- szlak żelaza i kowalskich tradycji. Na tych zajęciach zadaniem dzieci było rozpoznać stare zawody na podstawie przygotowanych akcesoriów (dzban, dzwon, moździerz, podkowa, kożuch, książki, itp.) Na zakończenie zajęć dzieci wypiekały podkowy
z kruchego ciasta.
*        Na bieżąco organizowane są zajęcia savoir -vivre- dobre maniery. Przypominamy o zasadach zachowania się i formach grzecznościowych w różnych sytuacjach.
*        Ziemniaczane pieczątki to zajęcia plastyczne podczas których, dzieci wymyślały własne wzory pieczątek , dobierały kolory a następnie odciskały na papierze. Tak przygotowany papier posłużył do zapakowania świątecznych prezentów.
*        Wykorzystywanie niepotrzebnych rzeczy – tworzenie tablicy korkowej dla potrzeb Świetliczaka
*        Uczestniczyliśmy w zajęciach lekcji sztuki- ,, Patataj, patataj zabiorę cię przez cały kraj’’ .Dzieci poznały konia w malarstwie a następnie pod okiem historyka tworzyły własny obraz .
*        Światowy Dzień Misia. W świetlicy zorganizowaliśmy zabawy z pluszakami, słodkie, miodowe konkursy, degustowaliśmy ciasteczka w kształcie misia ale najlepszy był oczywiście tort urodzinowy naszego bohatera.
*        Andrzejkowe spotkanie z czarami. W tym dniu dzieci brały udział w przeróżnych zabawach
 i wróżbach ale lanie wosku było główną atrakcją  oraz odczytywanie wylanych figur
*        Spotkanie z górnikiem. W tym dniu dzieci spotkały się z górnikiem, który na co dzień pracuje w kopalni Bogdanka. Mogły posłuchać opowiadania o pracy górnika, poznały strój galowy. Świetliczaki miały okazję przyjrzeć się z bliska czapce górniczej zwanej czako
z pięknymi, białymi piórami, szpadzie i odznaczeniom, które górnicy otrzymują za długoletnią i ciężką pracę w kopalni.
*        Na bieżąco organizowane są urodziny świetliczka. Dzieci składają sobie życzenie, jedzą tort, wspólnie bawią się i cieszą ze świątecznego dnia.
*        Słodki Mikołaj. W tym dniu dzieci wspólnie wykonały pyszne gofry, ozdabiały słodkimi dodatkami,  degustowały ze smakiem i częstowały gości przychodzących do świetlicy.
*        Magiczny czas Świąt Bożego Narodzenia. W tym czasie świetliczaki zadbały o odpowiedni nastrój w świetlicy i  wspólnie ozdabiały ekologiczną choinkę wykonaną z gałęzi drzew. Na zajęciach plastycznych wykonały własną ekologiczną choinkę, papierowe elementy malowały a później starannie sklejały tak, by powstała piękna ozdoba.
*        Kiermasz ozdób świątecznych
*        Pieczenie świątecznych pierników to ulubione zajęcie dzieci, które z każdym dniem przybliżają nas do świąt. Ozdabianie wg uznania – degustacja, obdarowywanie gości.
*        Zajęcia tematyczne ,, Tradycje Świąt Bożego Narodzenia”. Wspólne śpiewanie kolęd, dzielenie się opłatkiem, rozmowy nt. tradycji świątecznych w domach dzieci.
Zapraszamy do galerii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Accessibility