Działalność świetlicy szkolnej w I sem. roku szkolnego 2017/18

Dopiero co rozpoczęliśmy II semestr w Naszym Ośrodku dlatego warto spojrzeć co już udało się nam do tej pory dokonać. Dobrych i ciekawych wydarzeń było mnóstwo co pięknie udało się podsumować naszej szkolnej świetlicy.

Są to m.in:

 • Przeprowadzone zajęcia wychowawcze nt. „Moje przeżycia wakacyjne”, „Poznajemy nowe koleżanki i kolegów”, „Bezpieczna świetlica– reguły i zasady obowiązujące nas wszystkich”, „Wszyscy są ważni- kształtowanie właściwego stosunku do siebie i innych”, „Bakterie- co to takiego?”, ,,O Myszce Franciszce- rozbudzanie dziecięcej wrażliwości na szeroko rozumianą inność”, ,,Jesienne zwyczaje zwierząt”, ,,Robert Dynamit”– nadpobudliwe dziecko i system pomocy”, ,,Pani Rozśmieszka ma pewien pomysł”-analizowanie złego postępowania przez dzieci”.  ,,Wszystkich świętych i Dzień zaduszny– Pamiętajmy o zmarłych”, ,,Światowy Dzień Pozdrowień i Życzliwości”, ,,Bajkowa poduszka– pokonywanie nieśmiałości”, „Nie ma ryby bez ości a człowieka bez złości – naświetlenie dzieciom faktu, iż każdy z nas może mieć w sobie złość,, co złości dzieci, jak sobie radzić ze złością. Adwent- co to takiego? – zapoznanie dzieci z nazwą i wyjaśnienie w jakim okresie pojawia się w kalendarzu,  Liga Ochrony Przyrody- zajęcia na temat ochrony środowiska, przyrody, otoczenia. Zapoznanie pojęciami „park narodowy”, „pomnik przyrody”. Wolontariat – rozmowa na temat akcji charytatywnych, organizacji pożytku publicznego. Zapoznanie dzieci z ideą akcji, podkreślenie znaczenia wolontariatu, rozumienia potrzeby niesieni pomocy innym. 

 • Dzień spadającego liścia, Dzień śliwki- poznawanie jesiennych darów: owoców, grzybów, warzyw. Poznawanie wszystkimi zmysłami darów jesieni, nawlekanie grzybów na nitki.
 • Wakacyjne okulary- zajęcia plastyczne. Dzieci wykonały portrety w wakacyjnych okularach z różnych materiałów plastycznych: piórek, guziczków, koralików itp.
 • Zajęcia kulinarne– wspólne pieczenie ciasta śliwkowego , poznawanie różnych gatunków śliwek, zagniatanie ciasta, ubijanie bezy, układanie śliwek. Wspólna degustacja. Ziemniaki, Kartofle, Pyry- kto to taki– poznanie historii wędrówki ziemniaka do Polski, potraw ziemniaczanych oraz wspólne wykonanie frytek i ich degustacja
 • Jesteśmy Gentelmenami, jesteśmy super Chłopakami- dzień poświęcony chłopcom ze świetlicy. Wspólne zabawy, quizy, zawody np.; przyszywanie guzików, picie soku z cytryny, zjadanie ciasteczek bez pomocy rąk itp. zabawy a na słodki poczęstunek w postaci czekoladowego fondue.
 • Zajęcia taneczne z szarfami- wspólne zabawy do wybranych przez dzieci układów tanecznych (kilka razy w miesiącu) Zabawy z chustą animacyjną rozwijające ogólny fizyczny rozwój dziecka. Głowa do góry– ćwiczenia zmieniające postawę ciała i samopoczucia dziecka
 • ,,H6 na wykopkach”- wyjazd do gospodarstwa rolnego w celu poznania wszelkich prac związanych z wykopkami ziemniaków i towarzyszących im atrakcji np. pieczenie ziemniaków w ognisku i kiełbasek przy ognisku. spacer do pobliskiego lasu i samodzielne zbieranie malin w gospodarstwie. Pozwijanie zainteresowań przyrodniczych
 • Zajęcia savoir -vivre– – ,,O wujku i zegarze z kukułką, czyli jak być wyczekiwanym gościem. Omawianie zasad obowiązujących gości i gospodarzy, wyjaśnienie przysłów np. ,,Czym chata bogata” ,,Gość w dom…” Przypominamy o zasadach zachowania się i formach grzecznościowych w różnych sytuacjach., ,,O Filipie i piegowatej dziewczynce czyli jak dbać o czworonożnego przyjaciela”, Lubelskie Schronisko dla Zwierząt– wizyta dzieci w schronisku w celu poznania przyczyn pojawiania się zwierząt w schronisku, pomocy i szacunku do  zwierząt.
 • Zajęcia plastyczne: Dzień Kundelka – wspólne malowanie spinaczy do bielizny, przyklejenie oczek –dzieci tworzyły pieska- kundelka, nadały mu również imię. Nietoperze – malowanie przez dzieci rolek po papierze oraz wycinanie skrzydełek, wszystko z myślą, aby powstał haloweenowy nietoperz. Pióropusze – dzieci malowały pióra gęsie, po czym przyczepiały je do taśmy tworząc pióropusz indiański.
 • Polska – nasza Ojczyzna. Święto Niepodległości– poznanie legendy o powstaniu Państwa Polskiego i odzyskaniu niepodległości. Wykonanie przez dzieci kotylionów.
 • Kałamarze Nauczycielom – zajęcia podczas których dzieci w świetlicy wykonały z masy porcelanowej kałamarze ze złotym piórem- symbolu nauczyciela i wręczyły wszystkim  pracownikom szkoły z okazji Dnia Edukacji Narodowej
 • Podróże dookoła Świata– Organizacja współpracy ze studentami Uniwersytetu Medycznego celem cyklicznych spotkań nt. kultury innych krajów: Tajwanu , Tunezji.
 • Ja jako lekarz- spotkanie ze studentami Uniwersytetu Medycznego w celu przybliżenia dzieciom pracy lekarzy różnej specjalizacji, omówienie chorób występujących wśród dzieci, wyjaśnienie pojęć związanych z badaniami, przybliżenie budowy ciała.
 • Spotkanie z pracownikami Straży Miejskiej w celu bezpieczeństwa dzieci poza środowiskiem szkolnym- park, boisko, plac zabaw, ulica, park.
 • Światowy Dzień Postaci z Bajek- dzieci poznawały, zgadywały i wymieniały bajki na podstawie atrybutów, wysłuchanej piosenki i krótkiego fragmentu tekstu. Poznały krótki życiorys Walta Disneya, odgrywały scenki z wybranych przez siebie bajek.
 • Dzień Pluszowego Misia – dzieci wysłuchały opowiadania i dowiedziały się skąd powstał pomysł produkcji pluszowego misia. Oglądały postacie różnych                                          misiów, poznały ich imiona. Porównywały maskotki sprzed 30 lat, którymi bawili się ich rodzice z tymi obecnie. Tańczyły z misiami
 • „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”– jak pomagać potrzebującym- rozmowa i poszukiwanie sposobów pomocy potrzebującym. Omówienie idei akcji. Przyniesienie przez dzieci darów i dostarczenie ich do magazynów rozdzielających dary, oraz poznanie pracy wolontariuszy w/w akcji.
 • Andrzejki – dzieci poznały historię o wieczorze andrzejkowym, zwyczaje i wróżby, w których sami uczestniczyli np. lanie wosku i próba odczytania co przedstawia zastygły wosk.
 • Słodkie Mikołajki – opowieść o św. Mikołaju, jego historii, pochodzenia. Wspólne pieczenie gofrów, ozdabianie i zajadanie się pysznościami
 • Pierniczki- tradycja świąteczna – poznawanie przez dzieci wszystkich składników na ciasto, wykonanie ciasta, rozwałkowanie, wykrawanie wg gustu, wspólne pieczenie pierniczków, ozdabianie i degustacja.
 • Bombka -wykonywanie bombek metodą powertex – poznawanie nowoczesnej techniki plastycznej, malowanie, suszenie, ozdabianie, przyklejanie ozdób, śniegu itd.
 • Choinka w świetlicy – malowanie rolek po papierach, złączenie ich tworząc kształt choinki, mocowanie na ścianie i ozdabianie własnoręcznie wykonanymi ozdobami.
 • Kolędowanie – wspólne śpiewanie kolęd, opowiadanie przez dzieci o tradycjach świątecznych w rodzinnych domach, potrawach przygotowywanych z rodzicami i wspólnym ubieraniu choinki.
 • Nowy Rok! – zajęcia, kiedy dzieci kształtują swój stosunek do tradycji i obrzędowości, witają Nowy Rok, poznają przysłowia związane z nadejściem w/w dnia. 
 • Jak zimują nasze ptaki –dzięki zajęciom dzieci, stają się wrażliwe na trudne warunki życia ptaków zimą, dowiadują się jak należy pomagać i jaką karmą karmić skrzydlatych przyjaciół. Wspólnie wykonały karmę z różnych nasion i zamontowały  w karmnikach.
 • Karnawałowe słodkości; amoniaczki-poznanie składnika powodującego wyrastanie ciasta (amoniaku)wspólne przygotowywanie ciasta, obserwowanie jak zmienia się konsystencja, posypanie cukrem, pieczenie i degustacja, oponki drożdżowe– poznanie składnika o nazwie drożdże, obserwowanie wyrastającego ciasta, wykrawanie oponek i obserwowanie ich wyrośnięcia, smażenie i degustacja
 • Droga Babciu, Drogi Dziadku – ozdabianie słoiczków miłości z okazji dnia Babci i Dziadka. Pisanie wyznań i umieszczanie ich w środku.
 • Dzień Sekretarki- wysłuchanie inf. dotyczących pracy sekretarki w różnych instytucjach, rozmowy dzieci ze szkolną panią sekretarką o zakresie jej obowiązków, wspólne składanie życzeń i wręczenie kwiatów z w/w świąta.
 • Bezpieczne ferie zimowe – dzieci wysłuchały opowiadania pt. „Kulig” i wyciągnęły wnioski do bezpiecznej zabawy podczas zimy. Omawiały gotowe plansze przedstawiające zabawy podczas ferii, potrafiły wymienić zagrożenia związane z nieprzemyślanym zachowaniem na lodzie i śniegu.
 • Urodziny Świetliczka. Co miesiąc obchodzimy urodziny naszych Świetliczaków. Dzieci starają się przestrzegać zasad savoir vivre, nakrywają stół, składają Jubilatom życzenie, smakują tort, wspólnie bawią się przy muzyce.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Accessibility