10 ciekawostek o piłce nożnej – daj się zaskoczyć!

10 ciekawostek o piłce nożnej – daj się zaskoczyć!

Piłka nożna to zawsze gorący temat – w końcu to najpopularniejsza dyscyplina sportowa świata! Piłka, chyba jak żadna inna dyscyplina sportowa, obfituje w mnóstwo anegdot, zaskakujących faktów oraz emocjonujących historii. W naszym kraju, panuje opinia, że na piłce nożnej znają się wszyscy, ale czy wszyscy wiedzą, że:

  1. Piłka nożna w liczbach

Piłkę nożną uprawia ponad 280 milionów zawodniczek i zawodników, oraz 5 milionów sędziów. Największą imprezą piłkarską są Mistrzostwa Świata odbywające się co 4 lata od 1930 roku z wyjątkiem roku 1942 i 1946.

  1. Historia piłki nożnej

W grę o zbliżonych regułach grano w Chinach już 2 300 lat temu. Pierwsze doniesienia o grze można znaleźć w pismach pochodzących z około 476 r. p.n.e. Piłka nożna w obecnej formie wywodzi się z Wielkiej Brytanii. Najstarszym klubem na świecie jest FC Sheffield założony przez dwóch brytyjskich oficerów w 1857 roku. Pierwsza transmisja telewizyjna miała miejsce podczas Mistrzostw Świata 1954 roku w Szwajcarii. Nadano relacje z dziewięciu spotkań turnieju. Pierwszą transmisję satelitarną z mistrzostw przeprowadzono w 1966 r., z Anglii do Stanów Zjednoczonych.

  1. Piłkarze, którzy przeszli w historii

Andrew Wats urodzony w Gujanie Brytyjskiej był pierwszym profesjonalnym czarnoskórym piłkarzem. Był gwiazdą w epoce wiktoriańskiej w roku 1880. Najlepszym strzelcem w historii był Brazylijczyk Arthur który w latach 1920-1940 strzelił 1329 bramek. Pele jest najmłodszym graczem, który wygrał Puchar Świata grając przeciwko Szwecji w 1958 roku. Miał wtedy 17 lat i 237 dni. Diego Maradona zadebiutował w reprezentacji Argentyny w wieku 16 lat.

  1. Piłkarskie rekordy

Stephan Staniow w 1942 roku grający w Racing Club de Lens w jednym meczu strzelił 16 bramek. W 1999 roku w Bangkoku odbył się największy w historii turniej piłkarski, w którym wzięło udział 5 098 zespołów. W lidze madagaskarskiej w 2002 roku w meczu AS Adema – Stade Olympique Emyrne padł rekordowy wynik 149:0. Przy każdej nadarzającej się okazji strzelali bramki samobójcze na znak protestu przeciw stronniczemu ich zdaniem sędziowaniu.

  1. Stadionowe rekordy

Na wysokości 4100 m n. p.m, w mieście La Paz w Boliwii znajduje się najwyżej położony stadion na świecie. Największy i najnowocześniejszy stadion olimpijski w Sydney zaprojektował i zbudował polski inżynier Edmund Obiała. Największym aktualnie stadionem na świecie jest Stadion im. 1 Maja w Pjongjangu ( Korea Północna). Oficjalna jego pojemność to 150 000 miejsc siedzących.

  1. Piłka nożna w Polsce

Najwięcej mistrzostw Polski zdobyły: Ruch Chorzów i Górnik Zabrze – po 14. 10 sierpnia 2014 roku w meczu I rundy Pucharu Polski padł najwyższy wynik w historii polskiej piłki nożnej. Drużyna ligi okręgowej KS Chełmek pokonała aż 35 – 0 ekipę z B-klasy LKS Skidziń. Kazimierz Górski w dniu meczu nigdy się nie golił powtarzał, że to nie przesąd. Mówił, że kiedy myśli to pociera ręką twarz i jeśli ma zarost to lepiej mu się myśli.

  1. Rzuty karne

Pierwszy rzut karny wykonany został w marcu 1891 roku. Od 2010 roku niedozwolone jest markowanie strzału podczas wykonywania rzutu karnego.

  1. Najmniejsza liga świata

Rozgrywki tej ligi mają miejsce wcale nie w dalekiej Oceanii czy zapomnianym zakątku Czarnego Lądu, ale w Europie. I to tuż pod nosem najstarszej ligi świata, czyli angielskiej. Wyspy Scilly, leżące u południowo-zachodnich wybrzeży Anglii, mogą pochwalić się ligą składającą się z… dwóch drużyn: Woolpack Wanderers i Garrison Gunners.

  1. Najcięższy piłkarz w historii futbolu

Najcięższym piłkarzem w historii był William „Grubas” Foulke. Przy wzroście 1.90 cm ważył ok. 165 kg. Świetnie bronił rzuty karne, a kibicie go uwielbiali. Kiedyś za jego przyczyną przerwano spotkanie, gdyż złamał poprzeczkę bramki.

  1. Jeszcze parę ciekawostek

Do 1913 roku bramkarze nie musieli mieć koszulek innego koloru. W 1923r. Manchester United zremisował 2:2 z Oldhamem. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że wszystkie gole zdobył jeden zawodnik – obrońca Manchesteru Sammy Wynne. Dwie w dobrym kierunku, i dwie w troszkę innym. W 1950 roku Indie zostały wycofane z Mistrzostw Świata, ponieważ wtedy nie wolno było grać boso. W 1982r. do FIFA wpłynął wniosek o zakaz całowania się na boisku. Na MŚ w Brazylii w 2014 roku po raz pierwszy w historii wykorzystana została technologia goal-line. Na każdym boisku rozmieszczonych zostało 14 specjalnych kamer, które dokładnie pokazują, czy piłka przekroczyła linię, o czym na bieżąco informują sędziego.

Quiz – którym jesteś piłkarzem?

Jesteś ciekawy, którego piłkarza najbardziej przypominasz? Sprawdź już teraz w naszym quizie! Wystarczy odpowiedzieć na kilka pytań!

https://www.eska.pl/news/quiz-ktorym-pilkarzem-jestes-aa-RBW8-GGPc-Zi8k.html?question=7#quiz-ab-42Eu-3G8m-aU5M

źródła:

https://liczysiepilka.wordpress.com/2018/09/20/10-ciekawostek-o-pilce-noznej/

materiały zebrali: A. Płachta, A. Łukaszuk

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.