Myślenie pozytywne wypracujesz dzięki tym 9 nawykom
Może się wydawać, że łatwo jest zostać pozytywną osobą. Prawda jest taka, że nie zawsze jest to proste. Świadome myślenie pozytywne jest szczególnie ważne, jeśli zgadzamy się z poglądem, że jesteśmy tym, o czym myślimy. Myślenie pozytywnie i przyjęcie optymistycznej postawy ma wiele zalet. Jest to znacznie lepszy sposób na życie niż ulegnięcie pokusie pesymizmu.
Ale dlaczego myślenie pozytywne jest aż tak ważne? Jakie korzyści daje optymizm? I przede wszystkim, co musimy zrobić, aby zmienić bieg swojego myślenia i zacząć patrzeć na rzeczy bardziej pozytywnie? Czy naprawdę jesteśmy w stanie zmienić nasz sposób myślenia i stać się pozytywną osobą?
Pozytywny umysł to potężny umysł
Wiemy na pewno, że myślenie pozytywne może doprowadzić nas na nowe szczyty, których nie bylibyśmy w stanie osiągnąć inaczej. W tym sensie zmiana naszego sposobu myślenia może oznaczać różnicę między osobą, którą jesteśmy, a osobą, którą mamy nadzieję się stać.
Często obwiniamy innych za nasze własne niepowodzenia i trudności. Uważamy, że inni przyczyniają się do naszych chwil rezygnacji, ale nie zawsze tak jest.
Osoba pozytywna podejmuje wiele świadomych decyzji, które odgrywają ważną rolę dla jej dobrego samopoczucia. Musimy więc zadać sobie pytanie: co zyskamy, gdy zamiast oddać się pokusie pesymizmu przestawimy się na myślenie pozytywne? Każda indywidualna myśl i każda podejmowana przez nas decyzja ma wpływ na nasze życie.
„Największym odkryciem wszech czasów jest to, że człowiek może zmienić swoją przyszłość, zmieniając jedynie swoje nastawienie”. -Oprah Winfrey-
Myślenie pozytywne oznacza zmianę pewnych nawyków
Optymizm to wyuczona cecha. Ale to nie znaczy, że nie możemy ponownie zaprogramować naszego sposobu myślenia i postrzegania rzeczy. Na szczęście, jak pokazują badania, możemy nauczyć się postrzegać świat w bardziej pozytywny sposób.
Jednym z kluczy do otwarcia tej odmiennej perspektywy jest zmiana naszych nawyków. Powodem jest to, że nawyki mogą pomóc w odniesieniu sukcesu lub mogą stanowić przeszkodę, która popchnie nas ku porażce. Nawyki, dobre lub złe, są nieuniknione i stanowią część naszego życia. W końcu mają moc kształtowania naszego środowiska, co stanowi dużą część tego, kim jesteśmy.
Wypracowanie dobrych nawyków nie jest łatwe, nawet dla osób, które odnoszą sukcesy. Walka o to, aby dobre nawyki stały się częścią naszej rutyny jest trudna. Dlatego bycie aktywnym i podejmowanie wysiłków na rzecz budowania dobrych nawyków jest wyzwaniem dla nas wszystkich.
Skoncentrowanie się na byciu proaktywnym zamiast reaktywnym pomaga stworzyć dobre nawyki i stać się pozytywną osobą. Na początek należy pamiętać, że lepiej jest wyznaczać cele, aby tworzyć pozytywne nawyki, niż starać się pozbyć starych, złych nawyków.
Nawyki pozytywnych ludzi
Poniżej znajduje się kilka nawyków, które możesz włączyć do swojego życia, aby kultywować myślenie pozytywne. Dzięki tym kilku nawykom nabierzesz więcej optymizmu i staniesz się pozytywną osobą.
- Znajdź optymistyczny punkt widzenia na negatywną sytuację
Jednym z najprostszych i najskuteczniejszych sposobów na myślenie pozytywne jest zadawanie przydatnych pytań, gdy tylko jest to możliwe. Celem jest próba znalezienia dobrej strony w sytuacji, aby zmienić problem w szansę.
- Dbaj o pozytywne otoczenie
Wybierz uważnie, z kim chcesz spędzać czas i co robisz każdego dnia. Ludzie, którzy Cię otaczają oraz to, co oglądasz, czego słuchasz i co czytasz… Aby zachować myślenie pozytywne, absolutnie niezbędne jest pielęgnowanie wspierających i inspirujących wpływów w codziennym życiu. Szukaj ludzi i działań, które Cię ożywiają, a nie ciągną w dół.
- Idź powoli
Kiedy poruszamy się zbyt szybko, rzeczy się plączą. Myślimy szybko, rozmawiamy szybko, poruszamy się szybko… W efekcie żyjemy w stresie i powierzchownie. Myślenie pozytywne wymaga wyrobienia sobie nawyku wolniejszego poruszania się.
- Zatrzymaj się – Oddychaj – Skup się
Nie rób góry z kretowiska ani przysłowiowych wideł z igły. Bardzo łatwo stracić perspektywę, szczególnie w stresującej sytuacji i poruszając się zbyt szybko. Dlatego kiedy czujesz, że pochłania Cię negatywność, zatrzymaj się, oddychaj i ponownie skup myśli.
- Dodaj pozytywne akcenty do otoczenia
Dostajesz to, co dajesz. Jeśli okażesz optymizm i pozytywny stosunek wobec osób wokół Ciebie, otrzymasz to samo w zamian. Sposób, w jaki traktujesz innych oraz to, jak o nich myślisz, ma również znaczny wpływ na to, jak traktujesz siebie i myślisz o sobie. Zacznij od udzielania pomocy, słuchania i uśmiechania się.
- Prowadź zdrowy tryb życia
Ćwicz regularnie, dobrze jedz i się wysypiaj. Pozwoli Ci to zachować zdrowe ciało i umysł. Będziesz mieć energię, by kontrolować swoje myśli i dostrzec wszelkie ślady negatywnych emocji.
- Naucz się reagować na krytykę w zdrowy sposób
Krytyka jest prawie nieunikniona: krytyka, którą dajesz, i krytyka, którą otrzymujesz. Kluczem jest nauczyć się zarządzać tymi informacjami w zdrowszy sposób. Na początek określ, co jest prawdziwe lub obiektywne w krytyce, a co jest osobistym odczuciem lub opinią. W obu przypadkach nie ma powodu, by brać krytykę do siebie. Lepiej odpuścić. Ostatecznie krytyka nie jest uniwersalną prawdą. A jeśli możesz się czegoś z niej nauczyć, jeśli naprawdę możesz się poprawić, świetnie – skorzystaj z tego!
- Zacznij dzień w pozytywny sposób
Od samego rana wyznaczasz ton na resztę dnia. Tak – zwróć uwagę na to, jak spędzasz poranki.
Pozytywni ludzie dużo się uśmiechają. Można powiedzieć, że uśmiechają się zawsze. Kiedy się uśmiechasz, okazujesz optymizm, dobry humor, szacunek i przekazujesz dobrą energię. W rzeczywistości, kiedy się uśmiechasz, wysyłasz wiadomość do mózgu, że wszystko jest w porządku. Wszystko jest łatwiejsze, gdy się uśmiechasz.
Nie można po prostu przestać myśleć, bez względu na to, jak bardzo dręczą nas myśli. Ale możemy wybrać inne myśli. Jak mówią bohaterowie w filmie Siła spokoju: „życie jest wyborem. Możesz przyjąć rolę ofiary lub zostać kimkolwiek innym, kim chcesz być”.
„Bądź pozytywny i szczęśliwy. Pracuj ciężko i nie porzucaj nadziei. Bądź otwarty na krytykę i ucz się. Otaczaj się szczęśliwymi, ciepłymi i autentycznymi ludźmi”. -Tena Desae-
Materiał przygotowały: p. A. Kita, p. D. Kowalik
- https://pieknoumyslu.com/myslenie-pozytywne-nawyki/
- https://www.youtube.com/watch?v=qNVhN3tq964
- demotywatory.pl