Dynia jest królową sezonu jesiennego. Znajduje szerokie zastosowanie w kuchni, a po wydrążeniu sprawdzi się jako gustowny lampion. Jednym z założeń zdrowego odżywiania jest sięganie po produkty sezonowe. Dla przykładu : wiosną sięgamy po nowalijki, latem po truskawki i bób, a jesienią po śliwki i właśnie dynię. Właściwości prozdrowotne dyni :
1. Dynia zawiera przeciwutleniacze takie, jak alfa – karoten, beta – karoten i beta – kryptoksantyna, które mogą neutralizować wolne rodniki, hamując je przed uszkodzeniem komórek. Tym samym dynia może chronić przed rozwojem nowotworów.
2. Dynia jest bogatym źródłem beta – karotenu, który działa jak naturalny krem z filtrem. Zawiera również witaminy C i E, a także luteinę i zeaksantynę, które pomagają utrzymać skórę w dobrej kondycji i zdrowiu.
3. Luteina i zeaksantyna zawarte w dyni, to dwa związki związane z niższym ryzykiem zależnego od wieku zwyrodnienia plamki żółtej i zaćmy. Dodatkowo duża zawartość witamin C i E działają jak przeciwutleniacze i mogą zapobiegać uszkodzeniom komórek oka przez wolne rodniki.
4. Na uwagę zasługuje duża ilość witaminy E, żelaza i kwasu foliowego, które wspólnie z witaminami A i C zawartymi w dużych ilościach w dyni dbają o nasz układ odpornościowy wspierając go i wzmacniając.
5. Dynia jest dobrym źródłem potasu, który wraz z witaminą C i przeciwutleniaczami chronią nasz układ sercowo – naczyniowy przed niektórymi chorobami.
6. Dynia zawiera bardzo dużo składników odżywczych, a dodatkowo jest niskokaloryczna, dzięki czemu stanowi idealny element diety odchudzającej. Sprzyja utracie kilogramów, nie powodując przy tym niedoborów.
7. Dynia oferuje nam błonnik wypełniający jelita, który może pomóc obniżyć poziom cholesterolu, i oczywiście, pomaga utrzymać regularność wypróżnień.
Zaskakujące są również właściwości pestek z dyni. Naprawdę warto je jeść. Mogą stanowić pożywną przekąskę, dodatek do wypieków, zup i sałatek. Pestki dyni, choć niepozorne, stanowią skarbnicę składników odżywczych. Badania pokazują, że pomagają one obniżyć poziom cukru we krwi, zbawiennie wpływają na serce, a ze względu na swój profil odżywczy – zawarty w nich błonnik, białko i nienasycone kwasy tłuszczowe – pomagają również w procesie odchudzania. Dietetycy zachęcają, aby stanowiły jedną z codziennych zdrowych przekąsek. Choć wydają się niepozorne i mało sycące, wbrew pozorom pozwalają na dłużej zachować uczucie sytości. Dodatkowo zawarty w nich błonnik sprzyja obniżeniu łaknienia. Nasiona dyni są doskonałym źródłem białka i zdrowego tłuszczu. Zawierają cenne składniki odżywcze takie jak : cynk, magnez, mangan, miedź, przeciwutleniacze i fitosterole. I choć stanowią one bardzo wartościowy dodatek do codziennej diety, eksperci wciąż jednak zalecają umiar, podobnie jak to się ma w przypadku orzechów. Jest to związane z tym, że podobnie jak inne orzechy i nasiona, nasiona dyni zawierają znaczną ilość kalorii i tłuszczy w niewielkiej porcji. Pestki dyni stanowią doskonały dodatek do porannej owsianki, prażone urozmaicą wiosenną sałatkę lub zupę. Można również przygotować na ich bazie masło, podobnie jak wykorzystuje się do jego przygotowania różnorodne orzechy. Prażone pestki zyskują wspaniały aromat, zatem można się spodziewać, że masło przygotowane na ich bazie będzie ciekawym dodatkiem do przekąsek, do tego bogatym w cenne składniki odżywcze.
Zatem – smacznego !!!
Materiał przygotowała: p. M. Kozieł
Teksty źródłowe :
Zdjęcia – grafika Google.
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.