KONKURS!

KONKURS!

Popularna dziś KOKARDA NARODOWA mylnie przez większość nazywana „kotylionem” jest niczym więcej jak kolistą rozetką ułożoną z dwóch kolorowych wstążek (czerwonej i białej).
 Nasza narodowa biało-czerwona „rozeta” przeszła na przełomie lat pewną ewolucję.
Przyjęło się, iż średnica kokardy narodowej powinna wynosić od 4 do 6 cm i powinna składać się z dwóch okręgów białego centralnego oraz okalającego go czerwonego. Zgodnie z heraldycznym (dotyczących herbów) znaczeniem barw kokarda odwzorowuje godło Królestwa Polskiego: białego orła na czerwonym polu.

Według Encyklopedii „Gutenberga” — 1931 r. :

 „Kokardki państwowe (narodowe) polskie okrągłe mają mieć 

1) środek (serce) biały objęty kołem czerwonem poza którem na zewnątrz jest jeszcze biały otok albo 

2) kokardka narodowa polska ma mieć tylko środek (serce) biały otoczony na zewnątrz barwą czerwoną (cynober). 

Kolor bowiem biały jako zastępujący godło O r ł a  b i a ł e g o musi być zawsze na pierwszem miejscu drugie miejsce przypada barwie tarczy t. j. barwie czerwonej.”

Pomimo takich ustaleń heraldycznych, powszechnym stało się noszenie kokard o odwróconej kolejności barw (czerwone serce z białym otokiem) – ukazał to m.in. Artur Grottger na obrazie Pożegnanie powstańca.

Współcześnie  tradycję używania kokardy narodowej datujemy na 9 kwietnia 2014 r., kiedy to  Minister Obrony Narodowej zarządził do użycia w jednostkach Sił Zbrojnych RP kokardy heraldyczne (białe serce, czerwony otok), wpinane z lewej strony w klapę munduru lub ubioru cywilnego podczas uroczystości państwowych.

 

 Kokarda noszona m.in. w okresie powstania styczniowego

Kokarda noszona m.in. w okresie powstania wielkopolskiego (poprawna heraldycznie)

 

 Kokarda heraldyczna (forma najbardziej rozbudowana)

Kokarda heraldyczna z orzełkiem wzór 1919

 

 Kokarda heraldyczna z orzełkiem III RP

Źródło: Wikipedia

Po tym merytorycznym wstępie, nie pozostaje nam nic innego jak gorąco zaprosić Was do udziału w konkursie plastycznym związanym z nadchodzącym Narodowym Świętem Niepodległości. Zadaniem będzie oczywiście wykonanie najpiękniejszej kokardy narodowej. Materiały i techniki jakich użyjecie do jej stworzenia pozostawiamy Waszej  gestii. Ograniczyć  Was może tylko Wasza wyobraźnia.

Termin nadsyłania prac mija 11 listopada. Mile widziane zdjęcia, na których to Wy będziecie modelami prezentującymi Wasze piękne „kotyliony”.

Aby zainspirować Waszą wenę twórczą zamieszczamy poniżej kilka filmów instruktażowych (linki).

https://www.youtube.com/watch?v=-5Rp51gqJDA

https://www.youtube.com/watch?v=ciISVdgOLMk&t=308s

https://www.youtube.com/watch?v=sMSephIxvp0

Zdjęcie swoich pięknych dzieł zamieście w komentarzach pod tym postem na stronie internatu na Facebook. Dobrej zabawy i powodzenia!

Organizatorzy: Agata Filipek i  Andrzej Łukaszuk

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.