Każdego roku w naszym internacie uroczyście obchodziliśmy dzień upamiętniający Narodowe Święto Niepodległości. Biało-czerwona flaga, godło Polski, płonące świece i rozbrzmiewające pieśni narodowe, wprowadzały niepowtarzalny nastrój podczas naszych narodowych wieczornic. Taka postać tej pięknej lekcji patriotyzmu stała się naszą tradycją, na której kontynuację ze względu na szerzącą się pandemię przyjdzie nam jeszcze poczekać.
Dlatego możemy odnieść się tylko do naszych wspomnień, będąc jednocześnie przepełnieni nadzieją, iż kolejne Święto Niepodległości będzie nam dane uczcić we wspólnym gronie w świetlicy naszego internatu :
W tym roku, ze względu na wprowadzoną naukę zdalną, zmuszeni jesteśmy do obchodów uroczystości 11 listopada w nieco innej formie. Proponujemy Wam upamiętnienie Narodowego Święta Niepodległości w postaci konkursu plastycznego, który ogłosiliśmy już wcześniej oraz quizu wiedzy patriotycznej.
Zanim przejdziemy do quizu kilka pytań, które nie mogą pozostać bez odpowiedzi, treści które każdy polski patriota powinien znać:
Dlaczego Święto Niepodległości obchodzimy 11 listopada?
I wojna światowa zakończyła się właśnie 11 listopada 1918 r. po kapitulacji Niemiec na froncie zachodnim. W tym dniu Polska powróciła na mapę Europy. Również tego dnia marszałek Piłsudski został Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich, a po jego negocjacjach z Centralna Rada Żołnierska jeszcze tego samego dnia wojska niemieckie zaczęły wycofywać się z Królestwa Polskiego.
Dlaczego Święto Niepodległości jest takie ważne?
Polska mogłaby nigdy nie odzyskać niezależności, gdyby nie niezłomność wielu naszych przodków, którzy przelali krew za utraconą Ojczyznę . Mimo wielu prób zaborców wynarodowiania Polaków, zakazów używania języka polskiego oraz czytania czy śpiewania po polsku, nieprzyjaciele nie zdołali zabić ducha polskości. Dzięki temu teraz możemy cieszyć się wolnością, nikt nam nie narzuca innej kultury czy języka, możemy wybrać, gdzie i jak chcemy żyć.
Co stałoby się gdybyśmy nie odzyskali niepodległości?
Zapewne nie używalibyśmy języka polskiego, zniknąłby on zupełnie. Dziś mówilibyśmy po niemiecku lub po rosyjsku. Nie mielibyśmy naszej biało-czerwonej flagi ani orła białego w godle narodowym. Zapomnielibyśmy też o odważnych czynach naszych przodków, spośród których wielu poświęciło swoje życie, aby walczyć o naszą wolność. Z tego względu musimy doceniać to, że nasz kraj jest już wolny i uczyć kolejne pokolenia patriotyzmu i przywiązania do własnego narodu.
Dzięki odzyskaniu niepodległości możemy teraz z dumą recytować „ Katechizm polskiego dziecka” Władysława Bełzy, który zna każdy mały Polak:
„— Kto ty jesteś?
— Polak mały.
— Jaki znak twój?
— Orzeł biały.
— Gdzie ty mieszkasz?
— Między swemi.
— W jakim kraju?
— W polskiej ziemi.
— Czem ta ziemia?
— Mą Ojczyzną.
— Czem zdobyta?
— Krwią i blizną.
— Czy ją kochasz?
— Kocham szczerze.
— A w co wierzysz?
— W Polskę wierzę.
— Coś ty dla niej?
— Wdzięczne dziecię.
— Coś jej winien?
— Oddać życie.”
Poniżej quiz patriotyczny, na którego rozwiązanie czekamy do 16 listopada (poniedziałek).
Odpowiedzi na test (czyli podanie numeru pytania i wariantu literowego odpowiedzi), zamieśćcie pod powyższym artykułem na stronie FB internatu lub prześlijcie do wychowawcy swojej grupy.
1. Po ilu latach niewoli Polska odzyskała niepodległość:
a) 100 latach zaborów
b) 123 latach zaborów
c) 113 latach zaborów
2. Kto był pierwszym prezydentem w wolnej Polsce:
a) Józef Piłsudski
b) Ignacy Mościcki
c) Gabriel Narutowicz
3. Pierwszym Marszałkiem Polski został 19 marca 1920 roku:
a) Józef Piłsudski
b) Edward Śmigły-Rydz
c) Ignacy Mościcki
4. „Legjony to żałobna nuta, /Legjony to skazańców głos/Legjony to żołnierska buta/Legjony to ofiarny stos!…” (pisownia oryginalna z 1916 r.),
jaka pieśń zaczyna się od tych słów?
a) Marsz Pierwszej Kadrowej
b) My Pierwsza Brygada
c) Pieśń o wodzu miłym
5. Jaką walutę zastąpił w1924 roku polski złoty?
a) markę polską
b) markę niemiecką
c) rubla rosyjskiego
6. Jak nazywano grupę zwolenników marszałka Piłsudskiego po przewrocie majowym?
a) sanicją
b) sanacją
c) ugrupowaniem konserwatywnym
7. Kto jest autorem słów hymnu polskiego:
a) generał Dąbrowski
b) Józef Wybicki
c) Adam Mickiewicz
8. Jak nazywano konstytucję z 1921:
a) marcową
b) majową
c) lutową
9. Przebieg granicy wschodniej II Rzeczypospolitej został ustalony w roku 1921 traktatem:
a) wersalskim
b) ryskim
c) poczdamskim
10. Legiony Polskie brały udział w walkach I wojny światowej po stronie:
a) Francji i Anglii
b) Rosji i Serbii
c) Austro-Węgier i Niemiec
11. Z orędziem do Kongresu Stanów Zjednoczonych, w którym mowa była o utworzeniu niezależnego państwa polskiego z dostępem do morza, wystąpił:
a) prezydent Nixon
b) prezydent Wilson
c) Ignacy Paderewski
Trzymamy kciuki! Powodzenia!
Organizatorzy:
Agata Filipek
Andrzej Łukaszuk
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.