Prawosławna cerkiew pw. Przemienienia Pańskiego

Prawosławna cerkiew pw. Przemienienia Pańskiego

Lublin jest pełen pięknych zakątków.
cerkiew_00

Katedralna Parafia Prawosławna p.w. Przemienienia Pańskiego w Lublinie liczy około 1000 wiernych: Ukraińców, Białorusinów, Rosjan, a także Polaków. Posiada 3 świątynie: katedralną cerkiew p.w. Przemienienia Pańskiego przy ul. Ruskiej, na cmentarzu przy ul. Lipowej dwukondygnacyjną kaplicę pw. Świętych Niewiast Niosących Wonności z dolną świątynią pw. proroka Eliasza, oraz w Domu Spokojnej Starości przy ul. Dolińskiego 1, kaplicę p.w. Podwyższenia Krzyża Pańskiego, a także parafię w Dratowie pw. św. Mikołaja Cudotwórcy i filię w Kolechowicach pw. św. św. Kosmy i Damiana.

Lublin jest siedzibą prawosławnego arcybiskupa lubelskiego i chełmskiego. Mieści się tu kancelaria diecezjalna. W Lublinie jest również wydawane pismo diecezjalne „Wiadomości Diecezji Lubelsko-Chełmskiej”.

Przedstawione tu wielowiekowe dzieje lubelskiej cerkwi i parafii prawosławnej p.w. Przemienienia Pańskiego świadczą o głębokich korzeniach Prawosławia w Lublinie oraz o ścisłych jego związkach z Rusią-Ukrainą – ziemią, skąd przybyło do Lublina Prawosławie, skąd pochodziła i pochodzi większość wiernych. Historia lubelskiej cerkwi Spasa jest także przykładem typowego dla pogranicza zjawiska – współistnienia wielu kultur, religii i narodów. Jak przed wiekami lubelska wspólnota prawosławna zachowując swą religijną i kulturową tożsamość daje świadectwo Prawosławia i ojczystej kultury …


Nasza  młodzież pod opieką pani Anety Ligienckiej mogła zobaczyć przepiękną cerkiew i wysłuchać historii prawosławia w Lublinie przedstawionej nam przez Ks. mitrata Andrzeja Łosia . Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze.
cerkiew_04 cerkiew_05 cerkiew_06 cerkiew_01 cerkiew_02 cerkiew_03

Źródło:
lublin.cerkiew.pl, inf własna

 

 

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.