Pomyśl o świętach. Wielkanoc w Europie.

Pomyśl o świętach. Wielkanoc w Europie.

Zbliżają się Święta Wielkanocne. Większość z nas wie, jak je obchodzimy w naszych domach.
Zastanawialiście się jednak, jak wygląda Wielkanoc w Europie? Jak obchodzi się śmigus-dyngus w innych krajach?
Sprawdźcie, jak obchodzi się święta wielkanocne w Europie!
Wielkanoc to najważniejsze chrześcijańskie święto, obchodzone między 22 marca a 25 kwietnia. Z pewnością każdy zna podstawowe polskie tradycje i zwyczaje wielkanocne, ale jak wygląda Wielkanoc w innych państwach Europy? Czy różnice są znaczące? Niekoniecznie. W wielu krajach dniami wolnymi od pracy są tylko świąteczne niedziela i poniedziałek.

Wielkanoc w Czechach

Wielkanoc kojarzy się głównie z pisankami, drewnianymi figurkami, kolędami czy… rózgami! Zamiast palm w Niedzielę Palmową święci się bazie, które służą później za rózgi podczas Lanego Poniedziałku. Chłopcy smagają dziewczyny po nogach, a w zamian dostają pisanki, wstążki lub coś do jedzenia.

Śmigus-dyngus na Węgrzech wygląda zupełnie inaczej.

Chłopcy oblewają dziewczyny perfumami, dostając za to jajka lub trochę pieniędzy.
Na południu Włoch w świąteczny poniedziałek urządza się rodzinny piknik na świeżym powietrzu, podczas którego zjadane są pisanki.

 Zwyczaje wielkanocne w Hiszpanii

Wielkanoc to najbardziej uroczyste święto w roku, obchodzone z wielkim przepychem. Przed rozpoczęciem Wielkiego Tygodnia biją bębny na północy kraju. Przez ulice miast i wsi przechodzi mnóstwo procesji organizowanych przez lokalne bractwa. Podczas przemarszów członkowie bractw niosą ogromne platformy z figurami przedstawiającymi Madonnę czy Chrystusa. W Niedzielę Wielkanocną organizuje się rozmaite przedstawienia i pokazy taneczne.

W Grecji, Szwecji i Bułgarii istotnym kolorem świąt wielkanocnych jest czerwień. Jajka maluje się na czerwono, co jest symbolem nowego życia i dobrobytu. W Bułgarii panuje zwyczaj obrzucania się jajkami.

W Niemczech i Austrii można spotkać się z tradycją Ostereiertitschen. Polega ona na uderzaniu ugotowanymi na twardo jajkami, aż jedno z nich pęknie. Wygrywa osoba, której jajko się zniszczy.

W Finlandii zaś Wielkanoc jest świętem świeczek. Tego dnia całe miasta rozświetla blask tysiąca świec.

Zwyczaje wielkanocne w Irlandii  

Jednym z najciekawszych zwyczajów wielkanocnych w Europie może się poszczycić Irlandia. W Wielką Sobotę w miastach odbywa się pochód, podczas którego ludzie demonstrują swoje zmęczenie długim postem i chęć rozpoczęcia świętowania. Przemarszowi przewodzi lokalny rzeźnik. Najciekawszy jest jednak fakt, że niesie on zawieszonego na kiju śledzia, którego mieszkańcy biją kijami, pałkami i czym popadnie. Tak zmaltretowany śledź, symbolizujący post, zostaje wrzucony do rzeki. Następnie rzeźnik nakłada na ten sam kij udekorowany kwiatami barani udziec, który ma zwiastować czas ucztowania.

Zwyczaje wielkanocne w Stanach Zjednoczonych

W USA ciekawym zwyczajem jest noszenie ogromnych, świątecznie udekorowanych kapeluszy. Co roku kobiety i dzieci stają do konkursów, w których wybiera się najpiękniej udekorowane świąteczne nakrycie głowy. Na barwnych kapeluszach pojawiają się jajka, króliki, kurczaki i wiele innych ozdób.

Zwyczaje wielkanocne w Afryce

Z okazji Wielkanocy w Afryce kościoły i domy modlitwy są dekorowane ozdobami zwanymi „vitenge” i „kanga”. Dekoracje te, tworzone na kształt motyli, wykonywane są z kwiatów i liści bananowca. Mieszkańcy Afryki śpiewają międzynarodowe chrześcijańskie hymny, jednak uzupełniają je o elementy własnej kultury. Dlatego też śpiewom i modlitwom często towarzyszy bicie bębnów. Kobiety wykonują też tzw. „kigelegele”, czyli głośne okrzyki w wysokich rejestrach.

Zwyczaje wielkanocne w Australii

W Australii na zwyczaje wielkanocne ciekawie wpłynęła „kampania przeciw królikom”, które czynią tam duże szkody na polach. Do Australii dotarł popularny m.in. we Francji zwyczaj ukrywania w ogrodzie czekoladowych jajek dla dzieci. Wielkanocny konkurs wygrywa to dziecko, które znajdzie najwięcej jajek. Po zrealizowaniu kampanii jajka, kiedyś podrzucane przez wielkanocnego królika, teraz ukrywane są w ogrodzie przez Wielkoucha Króliczego.

Zwyczaje wielkanocne w Armenii

W Armenii do świątecznych zwyczajów należy wypiekanie chleba zwanego cheorek. Ormianie wierzą bowiem, ze gdy Matka Boska stała pod krzyżem Chrystusa, miała przy sobie chleb, który został zabarwiony na czerwono przez krew Zbawiciela.
Materiał przygotowały: Ewa Paterkowska, Dorota Polonis

 

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.