Pisanki! Któż z nas ich nie malował przed Wielkanocą 🙂
Wszystkie kolory tęczy od żółtej przez czerwone, pomarańczowe do brązowych. Malowane ręcznie, wydrapywane, z naklejkami …co tylko podpowiada nam wyobraźnia. A czy wiecie , co oznaczają poszczególne kolory na pisankach? Jakie są metody zdobienia jajek? O tym wszystkim przeczytacie w poniższym poradniku.
Efektami waszych działań podzielcie się koniecznie w komentarzach na naszym fanpage’u.
Kolorowe pisanki oznaczają radość, możesz także za ich pomocą wyrazić uczucia i życzenia dla najbliższych.
Co oznaczają barwy pisanek wielkanocnych?
Żółty – to światło i słońce. Daje radość i siłę. Jeśli tego życzysz bliskiej osobie, podaruj jej żółtą, optymistyczną pisankę. Dzieląc się z nią radością dasz jej także komunikat, że zależy ci na kontakcie z nią, na porozumieniu.
Na żółto farbują: kurkuma i kora młodej jabłoni.
Pomarańczowy – również jest kolorem energetycznym i radosnym. Oznacza także serdeczność i otwartość na drugą osobę. Pisanka w tym kolorze ma przekazać dobre intencje, jakie masz wobec obdarowywanej osoby. Dajesz jej energię, by poradziła sobie ze wszystkim.
Na pomarańczowo farbują: mieszanina koloru żółtego i czerwonego, łupiny cebuli (im dłużej farbowane jajko, tym kolor staje się ciemniejszy, aż do brązowego).
Czerwony – ma symbolizować krew przelaną przez Chrystusa za nasze grzechy. W życiu kojarzymy czerwień także z miłością i namiętnością, podaruj więc czerwoną pisankę osobie spragnionej uczucia albo jeśli sam pragniesz, by cię zauważyła.
Na czerwono farbuje: sok z buraków.
Niebieski – symbolizuje niebo, czyste, świeże powietrze, zdrowie. Niebieska pisanka będzie dobrym prezentem dla osoby schorowanej ale także tej, której życzymy nowych możliwości i powodzenia.
Na niebiesko farbują: owoce tarniny.
Fioletowy – to kolor wielkopostnej żałoby. Na pisance oznacza jej koniec i radość ze Zmartwychwstania. To podarunek dla kogoś, kto zaczyna w życiu nowy etap lub szuka sensu, znaczenia tego, co go spotyka.
Na fioletowo farbuje: sok z jagód, mieszanina koloru czerwonego i niebieskiego.
Zielony – nadzieja, budzące się życie, wiosna. Obdaruj nim osobę, którą trzeba wesprzeć duchowo, dać jej otuchę i pozytywne wzmocnienie „uda ci się”. To dobry kolor także dla zapracowanych i spragnionych życiowej równowagi.
Na zielono farbują: trawa, pokrzywa, szpinak, mieszanina koloru żółtego i niebieskiego
Brązowy – tak jak drzewo, oznacza siłę, wytrzymałość, wytrwałość. To dobry prezent dla kogoś, przed kim stoją wyzwania lub spotkały go trudne chwile. Da mu spokój, wzmocni poczucie własnej wartości.
Na brązowo farbują: łupiny cebuli
Czarny – oznacza wieczność i pamięć. Tym kolorem wyrazimy, że ktoś jest dla nas ważny i że o nim pamiętamy. To kolor dobry dla kogoś, kto nie uporał się z żalem za kimś lub za czymś. Pozwoli obdarowanej osobie uporać się z negatywnymi uczuciami.
Na czarno farbują: dębowa kora, łupiny włoskich orzechów.
W zależności od czasu farbowania, kolor wyjdzie mniej lub bardziej nasycony. W czasie gotowania obracaj jajka, by kolor równo chwycił. Jeśli o tym zapomnisz, w miejscach, w których stykały się z dnem garnka lub z innymi jajkami będą miały jaśniejsze plamy. Po zafarbowaniu trzeba jajko wyjąć z wody, delikatnie wytrzeć otulając je papierowym ręcznikiem i posmarować kroplą oliwy, by nadać skorupce połysku.
Jeśli zależy wam na ładnych, kolorowych jajkach, a nie zwykłych białych przedstawimy poniżej sposoby , jakich używały nasze babcie, by pisanki cieszyły oko kolorem i wzorem.
Trendy wnoszą w wystrój naszych wnętrz nieco oddechu i świeżości, ale nie musisz dla nich rezygnować z tradycji. Bo tradycyjne pisanki to nie tylko jajka, jakie widujemy na jarmarkach: gęsto zdobione wydrapanymi igłą drobniutkimi roślinnymi wzorkami albo oklejane w łowickie wycinanki. Pisanki przygotowane tradycyjną metodą będą przypominać te, które pamiętamy z dzieciństwa ale mogą też wyglądać bardziej współcześnie.
Kraszanki – ugotuj jajka w naturalnych barwnikach, kolory będą bardziej naturalne, niż te z gotowych barwników w proszku. Najpopularniejsze są łupiny cebuli, buraki, szpinak albo łupiny włoskich orzechów.
- cebula –zabarwi skorupkę na pomarańczowo
- buraki –dadzą kolor czerwony skorupkom
- szpinak – to warzywo jajka zazieleni
- włoskie orzechy – zabarwią skorupki jaj na bardzo ciemny brąz
Najlepiej, gdy jajka przeznaczone do farbowania są białe – wtedy kolor wyjdzie najładniej.
Do wody z barwnikiem dodaj kilka kropli octu – kolor będzie bardziej soczysty.
Pisanki – ozdób jajka przed zafarbowaniem, wzór będzie widoczny dopiero po wyjęciu ich z barwnika. Wzór rysuje się na skorupce roztopionym woskiem za pomocą szpilki, igły czy cienkiego patyczka.
- Wygląd pisanki można modyfikować w zależności od użytych motywów i stopnia skomplikowania wzoru.
- Można też wykonać współczesne, bardziej graficzne motywy albo np. wypisać imiona biesiadników, którzy zasiądą przy wielkanocnym stole.
Obwiąż jajka gumkami-recepturkami. Po wyjęciu jajek z barwnika, w miejscach gdzie do skorupki przylegały gumki, pozostaną białe paski.
Oklejanki – oklej białe lub zafarbowane skorupki jajka. Przydadzą się:
płatki kwiatów,
- kawałki tkanin,
- koraliki,
- cekiny,
- inne dekoracyjne ozdoby, które znajdziesz w pasmanterii lub szufladzie.
Posmaruj jajko klejem i obwiąż kolorowym sznurkiem lub nicią. Sznurek trzeba przyklejać ściśle, nitka przy nitce, by nie było widocznych prześwitów.
Nalepianki – ozdób skorupki wycinankami z papieru.
- Możesz wybrać skomplikowane motywy, nakładane jeden na drugi (co da wrażenie wielobarwnej trójwymiarowości)
- albo prostsze wzory: kurczaczków albo kwiatków.
„Wydzieranki”zrobicie sami. Kawałki kolorowego papieru podrzyjcie na drobne kawałeczki. Następnie ponaklejajcie jeden przy drugim na ugotowane na twardo jajko, a na skorupce wyjdą kolorowe łatki.
Drapanki – na ufarbowanej kraszance wydrap wzór. Trzeba do tego użyć bardzo ostrego i cienkiego dłutka, a w domowych warunkach sprawdzi się gruba igła. Wzór wydrapuj delikatnie,
kilkakrotnie pogrubiając linie, bo wydrapując je mocniejszym, pojedynczym ruchem, uszkodzisz skorupkę.
Rysowanki – specjalnymi flamastrami albo farbkami i cienkim pędzelkiem namaluj dowolny wzór.
Twoje młodsze rodzeństwo może pokolorować jajka zwykłymi pisakami albo twoim, niepotrzebnym już, lakierem do paznokci.
Materiał przygotowały: Ewa Paterkowska, Dorota Polonis
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.