Teatr im. J. Osterwy – on line, dzisiaj o godz.12.00

Teatr im. J. Osterwy – on line, dzisiaj o godz.12.00

A może by tak wybrać się do teatru? Mamy dużo czasu, więc proponujemy poczytać troszkę informacji o naszym lubelskim Teatrze im. Juliusza Osterwy, a potem obejrzeć  on line przedstawienie pt: „Książę i Żebrak”wg. Marka Twaina .

Początek dziś o godzinie 12:00.
Zapraszamy!

Teatr im. J. Osterwy jest już Wam znany ,zwiedziliście miejsce , gdzie się znajduje , byliście na sztukach wystawianych w teatrze .

Ale historii teatru nie znacie , a warto , bo jest ciekawa .

Dzieje teatru można podzielić na kilka okresów . W latach 1884-1886 przy ul. Namiestnikowskiej ( dzisiaj ul . Narutowicza ) powstał reprezentacyjny gmach zwany Teatrem Wielkim . Otwarcie odbyło się 6.II. 1886 r czyli jeszcze w czasach , gdy Polska była pod zaborami . Powstał z inicjatywy „Spółki cywilnej Teatr Lubelski ” zawiązanej przez przemysłowców lubelskich i ziemian (m.in. z Fricków i browarników Vetterów ). Był to na ówczesne czasy wspaniały nowoczesny budynek teatralny . Z okazałego westbulu osobne korytarze prowadziły na parter i trzy piętra widowni , która mogła zmieścić 671 widzów . Uwagę zwracały dekoracje wewnątrz , loże zdobione sztukateriami i kurtyna przedstawiająca widok na Bramę Krakowską. Oświetleniem był gazowy żyrandol o 40 płomieniach .

Teatr miał lepsze i gorsze lata ,czasami jego działalność była zawieszana .

W 1921 roku teatr zmienił nazwę i właściciela , jako Teatr Miejski stał się własnością Zarządu Miasta . W latach 1926-1927 zagrano w nim „Dziady’ A . Mickiewicza , „Balladynę” J.Słowackiego i”Sen nocy letniej” W.Szekpira i sezon ten przeszedł do historii .

Od 1930r teatr borykał się z problemami , nie było stabilizacji finansowej , zmieniało się kierownictwo i zespół aktorski . Miasto użyczyło gmach Teatrowi Wołyńskiemu z Łucka i do 1939 roku stał się rozrywką teatralną . Był teatrem objazdowym , liczył 20 osób i występował na terenie miast i miasteczek Wołynia i Lubelszczyzny .

Wojenne losy teatru to ostatnie premiery w październiku 1939 roku . Pózniej został przejęty przez Niemców .

Teatr lubelski w latach 1944-1949 był pierwszym powojennym teatrem polskim . Wystawiono w 1944 sztukę A . Fredry „Śluby panieńskie ” i G. Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej ” oraz ” Wesele ” St. Wyspiańskiego .

W latach 1945-1949 działała przy teatrze Lubelska Szkoła Dramatyczna . Od 1949 roku teatr przeszedł pod mecenat państwa i przyjął nazwę Juliusza Osterwy , wybitnego aktora , który zmarł w 1947 r .

W historii teatru zapisały się znakomite aktorskie kreacje : Jacka Woszczarowicza , Maksymiliana Chmielarczyka , Czesława Wołłejki , Jana Kreczmara , Jana Świderskiego , Adama Hanuszkiewicza . Karierę aktorską rozpoczynali w Lublinie : Henryk Bista , Wiesław Michnikowski , Zofia Kucówna i Henryk Bąk . W późniejszych latach z teatrem byli związani : Piotr Wysocki Jerzy Rogalski .

Z teatrem związana była kawiarnia Teatralna p .Widelskiego , który sam parzył kawę a zapach rozchodził się po najbliższej okolicy . Maleńki lokal był oblegany i często można było spotkać tam aktorów z teatru . Obecnie teatr J. Osterwy jest jedynym w Lublinie teatrem dramatycznym i repertuarowym .
Materiał przygotowały: Ewa Paterkowska, Dorota Polonis

 

 

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.