TOLERANCJA niszczy bariery, łączy ludzi.

TOLERANCJA niszczy bariery, łączy ludzi.

„Nie musimy akceptować cudzych przekonań…ale musimy akceptować prawo innych do ich posiadania”–Jodi Picoult

5 maja jest celebrowany  jako Dzień Tolerancji, Praw Człowieka i Integracji EuropejskiejSzacunek, życzliwość, zrozumienie, otwartość i w rezultacie tolerancja to często terminy dopiero do odkrycia dla młodych osób.
Tolerancja – bo na tym się skupimy, to dzisiaj często używane słowo. Może i nadużywane?
I na dobrą sprawę, nie wiadomo do końca czy rozumiemy, co dokładnie oznacza. Może dla każdego coś zupełnie innego?

Musimy pamiętać, że tolerancja to nie tylko otwartość na to, co inne, ale również umiejętność szanowania tych odmienności.Człowiek musi się przekonać, że „inny” nie znaczy „gorszy”. Ludzie różniący się od nas nie mogą być z tego powodu pozbawieni prawa do zachowań zgodnych ze swoimi przekonaniami, oczywiście pod warunkiem, że nie krzywdzą w ten sposób innych. Tolerancja tyczy się samych ludzi, a nie ich zachowań. Szacunek należy się każdemu, bez względu na wiek, płeć, kolor skóry czy stopień sprawności fizycznej. Może się jednak zdarzyć tak, że zachowania innych ludzi pozostaną przez nas nietolerowane, np. kłamstwo, agresja, łamanie prawa itp.
Wszelkie niewłaściwe zachowania społeczne nie powinny być tolerowane.
W przeciwnym razie będą przybierać na sile i skutecznie uprzykrzać naszą codzienność.

Tolerancja nie powinna ograniczać się jedynie do powstrzymywania przed dyskryminacją. Taka postawa oznacza bierność, a od niej już tylko krok do obojętności i rezygnacji. Najgorsza jest jednak jawna nietolerancja, objawiająca się wrogością, przemocą i niesprawiedliwością. Jest ona narzędziem podziałów międzyludzkich i krzywdy dotykającej swoich ofiar w mniejszym lub większym stopniu.
Aby móc zrozumieć zjawisko tolerancji, a właściwie jej braku we współczesnym świecie, i skutecznie działać na jej rzecz, warto zapoznać się z pojęciami z nią związanymi.
Zapraszamy do zapoznania się z Abecadłem Tolerancji:

Równouprawnienie
Nieodłączny element praw człowieka.  Jest terminem prawnym i oznacza równość różnych podmiotów prawnych w ramach określonego systemu. Możemy mówić, na przykład, o równouprawnieniu kobiet, osób niepełnosprawnych, mniejszości religijnych.

Równość
Termin szerszy niż równouprawnienie. Oznacza realną sytuację, w której możemy faktycznie korzystać z przysługujących nam równych praw. Droga do prawdziwej równości wiąże się z przeciwdziałaniem stereotypom, które prowadzą do uprzedzeń i dyskryminacji określonych grup społecznych.

Stereotyp
Skrajnie przejaskrawiony obraz danej grupy, traktujący wszystkich jej członków w sposób niezróżnicowany, niezależnie od ich cech indywidualnych. Stereotypy często są oparte na niepewnej lub fałszywej wiedzy o świecie, utrwalonej przez tradycję i trudno podlegają zmianom.

Uprzedzenie
Negatywne opinie lub uczucia wobec innych grup społecznych żywione z powodu samej przynależności do danej grupy. To także nieprzychylna ocena, osąd dokonany na podstawie stereotypowych przekonań.

Dyskryminacja
Traktowanie kogoś gorzej niż innych w tej samej sytuacji. Dyskryminuje się ludzi z różnych powodów, na przykład ze względu na płeć, rasę, wiek, status materialny, wyznanie czy orientację seksualną.

Mowa nienawiści
Mowa nienawiści jest bardzo niebezpiecznym zjawiskiem, ponieważ nawołuje do szykan w stosunku do członków określonych grup społecznych, a w konsekwencji może prowadzić do przestępstw z nienawiści, czyli na przykład odebrania komuś mienia, zdrowia czy nawet życia.

Ważne !

Uczmy się tolerancji nawzajem. Przy dobrych chęciach to nie jest takie trudne. Wystarczy tylko (a może aż) przestrzegać przykazania „Nie rób drugiemu, co tobie niemile”. Nie robiąc drugiemu zła, pomagając słabszym, biedniejszym niezależnie od tego, jakiego są wyznania, czy tez, jakiej są rasy damy dowód swej tolerancji i myślę, że wtedy będziemy mieli prawo oczekiwać, ze inni nas również będą tolerować, jeśli w jakimś względzie będziemy mieli inne zdanie niż nasze otoczenie.
Zacznijmy wiec od siebie samych.!

Uwaga!!!

Wszystkich chętnych wychowanków, posiadających zdolności plastyczne zachęcamy do udziału w konkursie, którego tematyka dotyczy dzisiejszego artykułu. Powodzenia!!!

https://www.radio90.pl/poleccie-swoim-dzieciom-konkurs-plastyczny-o-tolerancji.html

Źródła:

https://webowadbp.wixsite.com/tolerancja

http://www.unic.un.org.pl/aktualnosci/nowa-strona:-tolerancja

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.