ODKRYJ SWOJE PASJE

ODKRYJ SWOJE PASJE

„Wybierz pracę, którą kochasz, i nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w twoim życiu”. Konfucjusz.

Praca z pasją rodzi się w naszym wnętrzu a jedynie jej „wytwory” uwidaczniają się na zewnątrz, dodaje energii do działania, a nie ją odbiera. Pasja to, czynności, które dają siłę, kiedy jesteś fizycznie zmęczony, sprawia, że się rozwijasz, a przy pracy tracisz poczucie czasu.
Każdy chce mieć jakąś pasję, szuka lub dąży do niej, to ostatnio bardzo modne pojęcie. Jak grzyby po deszczu, pojawiają się szkolenia, gdzie „Sprzedawcy marzeń” pod hasłem „Zbuduj swoją karierę, zarabiaj na swojej pasji” obiecują złote góry i czarodziejską różdżkę, dzięki której życie odmieni się z dnia na dzień. Z pasją rzeczywiście jest trochę, jak z miłością do drugiej osoby. Zanim znajdziesz tę jedyną, prawdziwą miłość, umawiasz się z różnymi osobami, aż pewnego dnia trafiasz na kogoś i czujesz, że to jest to.

A później staje się Twoim partnerem na całe życie.  Np. fotografowanie to, moment, który chcesz uchwycić lub wspomnienie, które chcesz uwiecznić. To nie odpowiedź na pytanie „co robisz?” ale raczej „dlaczego to robisz?”. Pasja i zadowolenie idą ze sobą w parze, a bez nich każde szczęście jest wyłącznie chwilowe. Najwięksi tego świata mieli obsesję na punkcie czegoś i dlatego tworzyli wielkie rzeczy, które zmieniły ten świat na zawsze, bez poświęceń. Nie zawsze to, co robisz musi wiązać się ze zmienianiem świata. Pasję możesz odnaleźć nawet w drobnych, codziennych czynnościach jak gotowanie, czy uprawianie ogródka. Rozwój osobisty i wspieranie innych w odkrywaniu ich potencjału, niezależnie od okoliczności jest ważnym celem każdego człowieka. Hobby (pasja, potocznie konik ) – czynność wykonywana dla relaksu w czasie wolnym od obowiązków. Może łączyć się ze zdobywaniem wiedzy w danej dziedzinie, doskonaleniem swoich umiejętności w pewnym określonym zakresie, albo nawet zarobkiem – głównym celem pozostaje jednak przyjemność płynąca z uprawiania hobby. Czy warto mieć hobby, czy warto mieć pasje ? Na pewno warto. Pasja to lek na szarą rzeczywistość, dodaje energii i sprawia, że stajemy się ciekawszymi ludźmi. Nie ma lepszego sposobu na poprawienie sobie humoru, niż poświęcenie choćby godziny w ciągu dnia na coś, co sprawia nam przyjemność. Osoby, które mają pasje mają więcej energii, są bardziej zadowolone z życia. A to przekłada się na ich pozostałe działania, pracę, naukę, komunikację z innymi ludźmi czy relacje w związkach. Osoby z pasją nierzadko traktowane są jako wzór do naśladowania. Takie osoby są ciekawsze i wyróżniają się z tłumu. Nie bójmy się więc wyzwań, ponieważ mogą być one początkiem czegoś dobrego!

 Mam dla Was propozycję. Może ktoś zainteresuje się pieczeniem ciast, deserów lub przygotowaniem innych wyrobów cukierniczych? Wybór jest ogromny, a ilość ciekawych przepisów jeszcze większa.
– A może poprosicie o sprawdzone przepisy z których korzystają Wasze Mamy i Babcie?
– Może wykorzystacie owoce sezonowe, to przecież samo zdrowie.
– Kto wie, może takie zainteresowania przerodzą się kiedyś w wykonywany zawód.
Cukiernictwo w Polsce ma długą historię. Najsłynniejsze cukiernie powstały jeszcze przed wojną, a niektóre pod koniec XIX wieku Ale tak naprawdę historia cukiernictwa zaczyna się już 4000 lat temu, kiedy to Egipcjanie wprowadzili do swojej kuchni potrawy słodkie. Do słodzenia używali głównie miodu. Pierwsze słodycze to właśnie mieszanki miodu i ekstraktu z kwiatu malwy, potem spożywano też maczane w miodzie owoce i orzechy.

Oto kilka ciekawostek :
W  1348 roku we Francji powstało ciasto sabaudzkie, dzisiejsze biszkopty, wtedy formowane łyżką.
W 1504 roku sprowadzono z Ameryki do Europy wanilię.
W 1585 roku sprowadzono po raz pierwszy kakao.

W 1848 roku w Europie powstała pierwsza tabliczka czekolady.
W 1540 roku we Francji wyprodukowano pierwsze ciasto ptysiowe, a w 1660 roku po raz pierwszy sporządzono bitą śmietanę.
W XVII wieku kucharzowi księcia du Praslin do syropu wpadł migdał – w ten sposób powstał cukierek, który nazwał pralinką.
W 1740 roku król Polski Stanisław Leszczyński zanurzył ciasto w syropie i nadał mu nazwę ,, Ali – Baba „, szybko skróconą do nazwy ,, Baba ” używanej do dziś.
W XVIII wieku niemiecki profesor Margraf odkrył cukier w buraku cukrowym.
W XIX wieku, na początku, w Kowarach na Śląsku powstała pierwsza cukrownia produkująca cukier z buraka cukrowego.
W 1800 roku powstała pierwsza fabryka drożdży, które zaczęto wykorzystywać do spulchniania ciasta.
Wiek XIX to rozkwit cukiernictwa.
W 1808 roku we Francji wyprodukowano pierwszą chałkę.
W 1830 roku amerykańska gospodyni domowa Nancy Johnson wynalazła maszynę do lodów.
W 1869 roku Napoleon ogłosił konkurs na produkt mogący zastąpić marynarzom masło – tak powstała margaryna.
W 1870 roku Ludwig Pasteur określa zasady pasteryzacji, ważne także w cukiernictwie.
Rozwój cukiernictwa trwa nadal. Powstają coraz lepsze maszyny, cukiernicy dysponują coraz większą gamą różnych surowców i półproduktów. Tradycyjne cukiernictwo to zawód z pasją. Niektórzy twierdzą, że łączy w sobie zamiłowanie do słodkości ze sztuką. Profesjonalne cukiernictwo polega przede wszystkim na kreowaniu nowych smaków Ale istnieje też cukiernictwo przemysłowe, gdzie oczekuję się raczej konkretnych umiejętności, a nie wybitnego znawstwa.
A jak piękne i smaczne są wyroby cukiernicze to chyba wiemy wszyscy.
A jak wielka ich różnorodność. Naprawdę jest w czym wybierać.

Zatem popatrzcie i do dzieła !!!

Jeśli robisz to co lubisz to pochwal się w komentarzu. Być może kogoś zainspirujesz, albo znajdziesz ludzi o podobnych zainteresowaniach do Twoich?

Materiał przygotowały: M. Kozieł i M. Żydek

Materiały źródłowe :
https://mariusztomaszewski.pl/blog/co-to-jest-pasja-hobby-definicja/
https://www.google.com/search?q=Pasja+-+definicja&oq=Pasja+-+definicja&aqs=chrome..69i57j0l7.20256j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8
https://stylzycia.polki.pl/psychologia,pasja-dlaczego-warto-ja-miec,10417683,artykul.html http://papaja.pl/?m=a&id=2830
https://sites.google.com/site/cukiernictwo98/home/historia
Zdjęcia : grafika Google.