Dieta śródziemnomorska jest bardzo popularnym i lubianym sposobem odżywiania się. Została rozpowszechniona przez mieszkańców krajów basenu Morza Śródziemnomorskiego i stąd też wywodzi się jej nazwa. Najważniejszą zasadą diety jest spożywanie nie więcej niż 40 gram tłuszczu dziennie, a liczba kalorii nie powinna przekraczać 1200 na dzień. Stosowanie tej diety zaleca się wszystkim, którzy cierpią na miażdżycę, cukrzycę i choroby niedokrwienne serca. Ze względu na skład produktów dieta ta cieszy się dużą popularnością nie tylko mieszkańców Włoch, Hiszpanii czy Grecji, ale także ludzi mieszkających w innych zakątkach naszego globu.
Charakterystyczne cechy diety śródziemnomorskiej to duży udział pożywienia pochodzenia roślinnego – w dużych ilościach spożywane są owoce, warzywa, chleb i zboża (zwłaszcza pełnoziarniste), ziemniaki, fasola i inne rośliny strączkowe. Świeże owoce spożywane są jako codzienny deser, natomiast desery zawierające rafinowane cukry lub miód stosowane są tylko kilka razy w tygodniu. Jednym z głównych składników diety są również sery np. feta. Oliwa z oliwek jest głównym źródłem tłuszczu, a sery i jogurty spożywane są codziennie w umiarkowanych ilościach. Można regularnie jeść ryby morskie i owoce morza, a także orzechy lub pestki i ziarna np. dyni i słonecznika. Jeśli zaś chodzi o mięso, powinna to być baranina lub drób. Dieta wyklucza spożywanie mięsa wieprzowego. Do przygotowywania posiłków warto również używać świeżych lub suszonych ziół lub przypraw, takich jak na przykład bazylia, oregano, tymianek, kminek, szałwia, rozmaryn. Do obiadu można również podawać niewielkie ilości alkoholu, najlepiej czerwonego wina.
W przeszłości dieta łączyła się z regularną aktywnością fizyczną, na przykład w związku z pracami wykonywanymi na polu lub w domu. W dzisiejszych czasach również powinniśmy łączyć stosowanie zdrowego odżywiania z ruchem, który sprawia nam przyjemność.
Jedną z głównych zalet diety śródziemnomorskiej jest stopniowe odchudzanie, bezpieczne dla zdrowia. Niska zawartość tłuszczu i niewielka ilość kalorii w owocach czy warzywach pomaga jednak nie tylko pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej, ale również pozytywnie wpływa na ogólne samopoczucie.
Dieta śródziemnomorska jest bardzo naturalną dietą, ponieważ znacznie ogranicza spożywanie mięsa lub przygotowanie go bez tłuszczu, gotując lub dusząc na parze.
Powszechnie stosowana oliwa z oliwek obniża poziom złego cholesterolu.
Nie każdy jednak dobrze toleruje spożywanie dużych ilości surowych owoców i warzyw.
Pamiętajmy też o tym, że efekty stosowania diety będą widoczne dopiero po kilku tygodniach jej stosowania.
Przykładowy jadłospis diety śródziemnomorskiej znajdziecie pod tym linkiem:
https://polki.pl/dieta-i-fitness/odchudzanie,dieta-srodziemnomorska-przykladowy-jadlospis,10400862,artykul.html
Materiał przygotowały: D. Polonis, E. Paterkowska
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.