Empatia, czyli co czują inni?

Empatia, czyli co czują inni?

Czym jest empatia?

Empatia to umiejętność ułatwiająca obcowanie z ludźmi, która polega na rozpoznawaniu emocji u innych, współodczuwaniu ich stanów emocjonalnych oraz umiejętności spojrzenia na sytuację z ich perspektywy. Osoby empatyczne potrafią wczuć się w uczucia innych osób i tym samym określić, czego potrzebują oraz czego chcą inni ludzie. W obecnym czasie empatia nabiera szczególnego znaczenia i zachęcamy Was do rozwijania tej cechy.

Czy empatii można się nauczyć?

Empatię może wyzwolić jakieś zdarzenie, które sprawi, że zaczniemy dostrzegać emocje innych. W rozwijaniu empatii pomaga też przygarnięcie zwierzęcia. Koty i psy bezbłędnie rozpoznają emocje swojego właściciela i mogą nas uczyć tego samego w stosunku do innych ludzi.

Trening empatii warto oprzeć na tych punktach:

  1. Ćwiczenie uwagi – obserwowanie sytuacji, przyglądanie się jej rozwojowi;
  2. Ćwiczenie słuchania – zrozumienie tego co się słyszy, wyczulenie na nazywanie emocji przez drugą osobę, skupienie się na tym co chce przekazać;
  3. Ćwiczenie samoświadomości – rozpoznawanie własnych uczuć i nauczenie się ich nazywania;
  4. Ćwiczenie komunikacji – komunikowanie swoich uczuć i nazywanie uczuć innych osób.

5 typów empatii.  Z którym Ty się identyfikujesz?

  1. Empatia emocjonalna

Empata emocjonalny otwarty jest na ludzi, ale źle się czuje w towarzystwie osób egocentrycznych, narcyzów, zazdrośników. Empata wyczuwa głęboko emocje drugiego człowieka i potrafi wczuć się w jego położenie, nie pozostając obojętnym na jego sytuację.

 

  1. Empatia medyczna

Empatia medyczna jest jej specyficznym rodzajem, ponieważ odnosi się do sytuacji, w której empata potrafi wyczuć nie tyle stan emocjonalny, ile zdrowotny innej osoby. Empaci medyczni mogą pragnąć uzdrawiania chorych lub pracy związanej z pomaganiem innym.

 

     3.  Empatia intelektualna

Ten rodzaj empatii skupia się na wrażliwości na książki, wiedzę, proces poznawczy. Podczas zagłębiania się w świat nauki, empaci zapominają o otoczeniu i skupiają się na swoich odczuciach i emocjach towarzyszących poznaniu.

 

    4. Empatia przyrodnicza 

Empata wyczuwa nastroje zwierząt, których cierpienie trudno mu znieść, jest gotów udzielić natychmiastowej pomocy. Zwraca uwagę na stan emocjonalny środowiska, włączając się w akcje ratowania zagrożonej przyrody.

  1. Empatia miejsc

Empata związany z tym rodzajem odczuwania, może łączyć szczególne emocje z danym miejscem, miastem, obszarem czy krajem w którym czuje się wyjątkowo.

 

To czy jesteście empatyczni możecie sprawdzić rozwiązując testy, quizy:

https://zdrowie.radiozet.pl/Psychologia/ABC-psychologii/QUIZ-Sprawdz-swoj-poziom-empatii

https://samequizy.pl/czy-jestes-empatyczny

Jeżeli chcecie podzielić się z nami swoimi opiniami, przemyśleniami na temat empatii, powiedzieć nam o typie empatii  z którym się identyfikujecie,  zadać pytanie na inne nurtujące Was problemy   zachęcamy do kontaktu mailowego:

forum.sosww31@gmail.com

Wasi Wychowawcy

Opracowano na podstawie materiałów zamieszczonych na stronach: https://www.medonet.pl,  https://ohme.pl/psychologia, https://portal.abczdrowie.pl/empatia   z wykorzystaniem  grafiki  Google

przygotowały w ramach RMI: A. Jóźwik, A. Płachta, E. Wiejak

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.