Jak zrobić zielnik?

Jak zrobić zielnik?

Czerwiec to dobry moment na przygotowanie naszych niepowtarzalnych zielników.
Zasuszone kwiaty są pamiętnikami naszych przeżyć, uczuć, świadkami magicznych wspomnień… Mogą być dla nas równie cenne, jak te tworzone przez botaników. Muzea przechowują 300 milionów roślin zielnikowych.  Nasze zielniki będą jednak niepowtarzalne.
Jeden ze sposobów zrobienia zielnika, /praski/.

  1. Przygotuj sklejkę o wymiarach 19×19, dwa razy,
  2. Poproś kogoś o przymocowanie 4 długich wkrętów, w każdym rogu, na jednej ze sklejek, na drugiej sklejce trzeba wywiercić równolegle otwory w rogach tak, żeby można było symetrycznie dokręcić wkręty.
  3. Przygotuj tekturki ok. 10 sztuk
  4. Kartki do ksera ok. 12
  5. Pergamin albo kalkę przeźroczystą ok. 12
  6. Dotnij tekturki, kartki, kalki do wymiarów 19x19cm, następnie przytnij rogi, tak aby kartki mieściły się przy wkrętach.
  7. Zakomponuj swoje roślinki na kartkach wg. kolejności;
  8. tekturka
  9. kartka z roślinką
  10. kalka
  11. Umieść kartki i tekturki, naprzemiennie między sklejkami dociśnij wkrętami całość
  12. Dobrej zabawy!
  13. Na wyprawę po okazy do zielnika wybieraj się tylko w dobrą pogodę. Mokre rośliny mają zwinięte kwiaty, trudniej je wysuszyć.
  14. Przed suszeniem rośliny oczyść z ziemi i ułóż tak, jak mają wyglądać w zielniku, np. odchyl płatki niektórych kwiatów, by widoczne stały się pręciki i słupki.
  15. Susz między stronami gazet (najlepszy papier mają dzienniki) włożonymi w grubą książkę. Każdego dnia wymieniaj gazety na świeże, dopóki rośliny puszczają soki. Świetnie sprawdzi się też praska, którą robi się z dwóch desek. Początkujący znajdą sporo rad w książce „Zielnik i zielnikoznawstwo” Jacka Drobnika.

    Zielnik na arkuszu
    Rośliny przyczep do arkusza klejem, taśmą klejącą lub plasterkiem. Pod spodem umieść metryczkę, na której zapiszesz podstawowe dane: nazwę rośliny, miejsce występowania, właściwości lecznicze, gdzie została zerwana i kto ją znalazł. W roli zielnika sprawdzi się zeszyt z twardą okładką. Rośliny można też przyklejać do oddzielnych grubych kartek, np. z bloku rysunkowego, i zbierać w teczce lub segregatorze.

    Zielnik na ścianie
    Kiedyś zielniki robili głównie lekarze i naukowcy, dziś mogą być nietuzinkową dekoracją w domu. Ususzonymi kwiatami ozdobimy na przykład pocztówki. Suszki włożymy też w ramki albo nakleimy na papierowe tacki. Są tak piękne, że szkoda je zamykać w książkach.

 

A Ty jaki masz pomysł na zielnik?
Swoimi pomysłami podzieliła się p. A. Kita
1.https://www.werandacountry.pl/weranda-country-nr-82015/pomysly-na-zielnik, Tekst: Katarzyna Szczerbowska, zdjęcia: Flora Press,

2.Kilka fotografii z mojego starego zielnika, może pomoże w samodzielnym przygotowaniu zielnika, praski.

 

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.