Jemioła – symbol Bożego Narodzenia.

Jemioła – symbol Bożego Narodzenia.

Jemioła: dlaczego jest symbolem Bożego Narodzenia? Podpowiadamy gdzie ją powiesić!
Jemioła, to obok choinki obowiązkowy element Bożego Narodzenia. Dlaczego co roku przed gwiazdką wieszamy w domu jemiołę? Gdzie najlepiej powiesić w domu jemiołę?
Czy zastanawialiście się dlaczego oprócz choinki kupujemy także jemiołę? Czy jest tylko dekoracją czy ma także inne znaczenie? Okazuje się, że jemioła na święta ma znaczenie symboliczne – zapewnia pomyślność i przegania złe moce. Dlatego im jest większa tym lepiej!

Dlaczego jemioła jest symbolem Bożego Narodzenia 

Jemioła jest rośliną półpasożytniczą i rośnie na drzewach w strefach umiarkowanych i ciepłych, na obu półkulach. Wyróżnia się gatunki lecznicze i trujące. Przy okazji świąt Bożego Narodzenia zajmiemy się znaczeniem kulturowym jemioły. W starożytności jemioła traktowana była jako dar od bogów i przypisywano jej właściwości magiczne. Kiedyś zdobywanie jemioły było tak ważne, że jej ścinanie stało się obrzędem. Należało to robić w dniu zimowego przesilenia dnia z nocą. Wierzono także, że jej pędy leczą większość chorób, przynoszą pomyślność i zwiększają płodność, a dom chronią przed złymi mocami i ogniem. Teraz wyciąg z jemioły leczniczej znajduje zastosowanie w pomocniczym leczeniu nadciśnienia, chorób endokrynologicznych i trzustki, a także dobrze wpływa na poprawę trawienia. Jemioła jest także symbolem życia – jest rośliną wiecznie zieloną.

Czy wiesz, że…

… udekorowana choinka zaczęła w XVII w. zastępować wieszaną pod sufitem jemiołę? 

Gdzie powiesić jemiołę: TOP 3 miejsca dla jemioły w domu

Jemioła w domu kojarzy nam się ze składaniem życzeń, czasem z namiętnymi pocałunkami… Tradycja mówi także, iż by życzenia wypowiadane pod jemiołą mogły się spełnić muszą być szczere! Jeśli chcesz się z kimś pogodzić, także warto to zrobić pod jemiołą – jej moc gwarantuje brak nieporozumień w przyszłości. Tę tradycję zapoczątkowali Anglicy, prawdopodobnie zaczerpnąwszy ją od Celtów. Szukamy więc dla niej miejsca tam gdzie będziemy łamać się opłatkiem i składać sobie świąteczne życzenia.

Gdzie zatem najlepiej powiesić jemiołę w domu?

  • Jemioła nad stołem – ma sprawić, że wszyscy domownicy będą w następnym roku szczęśliwi, nic złego im się nie przytrafi oraz niczego im nie zabraknie.
  • Jemioła nad drzwiami do domu – tak umieszczona jemioła ma nam zapewnić ochronę przed złodziejami i „gośćmi”, których nie zapraszaliśmy. Ma także chronić przed „złym”, czyli chorobami, a nawet śmiercią.
  • Jemioła nad ogniskiem domowym (źródłem ciepła) – współcześnie (i najładniej) nad kominkiem, ale oryginalnie  nad… kuchenką (oczywiście w granicach rozsądku!) – w tym miejscu symbolicznie ma chronić od piorunów i pożarów.

Uwaga: by moc jemioły działała należy powiesić ją w domu w Wigilię, zanim zabłyśnie pierwsza gwiazdka! Powinna mieć jak najwięcej białych owoców. Zasuszonej nie wyrzucamy, lecz przechowujemy do następnego Bożego Narodzenia.

Dekoracje domu z jemioły

Jeśli w domu są małe dzieci lub zwierzaki, jemiołę najlepiej umieścić pod sufitem. W zależności od możliwości możesz powiesić mały bukiecik z gałęzi na żyrandolu nad stołem lub dużą gałąź na haku umocowanym w suficie. Mniejsze gałązki możesz wykorzystać do dekoracji świątecznych stroików, włożyć do wazonów lub udekorować nimi świąteczny stół (nie radzimy kłaść gałązek jemioły bezpośrednio na talerzach z powodu wyciekającego lepkiego soku).

Pamiętaj również by jemioła nie leżała w zasięgu dzieci.
https://www.familie.pl/artykul/Jemiola-dlaczego-jest-symbolem-Bozego-Narodzenia-Podpowiadamy-gdzie-ja-powiesic,15681,1.html

Materiał przygotowała: Gr.VI

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.