Krótki poradnik prezentowy.

Krótki poradnik prezentowy.

Święta tuż  tuż…………..a co za tym idzie czeka nas kupowanie podarunków na Boże Narodzenie. Prezent świąteczny to szansa na ogromną radość, lub… konieczność jej udawania .:( Trudno uwierzyć  ale   podobno, aż co piąty prezent gwiazdkowy jest nietrafiony.  Trudny jest sam moment tuż po  rozpakowaniu prezentu, bo jak zareagować, gdy w dłoniach trzymamy coś, co naprawdę nam się nie podoba? Czy udawać zadowolenie, czy powiedzieć wprost, że to błąd obdarowującego? I najważniejsze, co zrobić z nietrafionym prezentem już po świętach?
Jak dawać prezenty ?????

Kto by pomyślał, że proces dawania może być tak skomplikowany?  Wciąż pewnie sporo z Was głowi się, co sprezentować swoim bliskim z okazji Świąt Bożego Narodzenia . Wymyślanie prezentów wcale nie jest takie proste, więc postanowiliśmy  przyjść z pomocą i udzielić kilku prostych  wskazówek, które mogą to ułatwić :

  • Wybierz prezent dla tego, kto ma go dostać – nie dla siebie . Pomyśl, co lubi dana osoba – nie ty!
  • Nie zachwalaj swojego prezentu. Nie musisz ze szczegółami opisywać, dlaczego, jak i gdzie kupiono
  • Nie zawstydzaj obdarowanego. To proste: nie dawaj przesadnie drogich prezentów, aby udowodnić swoją miłość, swoje bogactwo albo wyszukany gust. Upewnij się, że podarunek nie onieśmieli nowego właściciela.
  • Nie zdradzaj ceny. Brzmi to dość niewiarygodnie, ale są ludzie, którzy lubią mówić innym jak dużo wydali na upominek. Dawanie prezentów nie powinno być transakcją finansową.
  • Dotrzymaj słowa. Jeśli obiecujesz, że w prezencie pójdziesz z koleżanką do kina . Zrób to!!!
  • Zaproponuj wybór. Jeśli kupujesz relatywnie drogi prezent, zaproponuj możliwość wymiany. Szkoda byłoby tracić pieniądze.
  • Przygotuj się, że twój prezent może być nietrafiony. Jak to, ktoś nie docenił mojego świetnego gustu? Na szczęście jesteśmy różni, więc zaakceptuj, że możesz po prostu nie trafić z prezentem.

Jak się  zachować, gdy masz w dłoni nietrafiony prezent??

  • Doceń i podziękuj. Prezenty mają jedną zasadniczą rolę – mają sprawdzić przyjemność osobie obdarowanej. Skoro otrzymaliśmy od kogoś prezent, oznacza to, że ktoś o nas pamiętał. Postarał się, by wybrać, kupić i zapakować coś specjalnie dla nas. Doceńmy to! Choćby w kolorowym pudełeczku znalazła się najbrzydsza, najbardziej kiczowata i najbardziej nieprzydatna rzecz na świecie – niech idea upominku będzie prezentem sama w sobie. Sam gest obdarowywania jest niezwykle miły i bezcenny. Zawartość podarunku powinna mieć znaczenie drugorzędne.
  • Nigdy nie oczekuj, że ktoś potrafi czytać w Twoich myślach. Wybierając prezent dla kogoś, zawsze staramy się wczuć w sytuację tej osoby i staramy się określić, co by ją zadowoliło. Jednak nie zawsze nam się to udaje. Pamiętajmy zatem, że jeśli oczekujemy np. w prezencie urodzinowym bardzo konkretnej, wymarzonej rzeczy, możemy podjąć działania, by zasugerować to bliskiej osobie, zamiast czekać, aż ktoś sam się domyśli. Wprawdzie pozbawia nas to elementu niespodzianki, ale lepszy zaplanowany i trafiony prezent, niż nasze rozczarowanie
  • Obróć sytuację w żart. Ta porada sprawdza się na wielu płaszczyznach życia! Jeśli po choinką już kolejny raz znalazłeś/znalazłaś nową piżamkę od babci lub parę skarpet od rodziców, nie ubolewaj nad tym, lecz naucz się z tego żartować. Powiedz na przykład coś w stylu „O, moja kolekcja piżam z postaciami z kreskówek powiększy się o egzemplarz z Kubusiem Puchatkiem!”. Poza tym, kto by tam narzekał na namiar bielizny w szafie😊
  • Grzecznie podziękuj i powiedz, że na prezent na pewno ci się przyda. Ta rada ma zastosowanie szczególnie w przypadkach, gdy podarunek dostajemy od osoby, która nie jest nam bliska. Gdy kogoś dobrze znamy, możemy zażartować. Jeśli tak nie jest, lepiej trzymać się dobrych manier, uśmiechnąć się i grzecznie podziękować, nawet jeśli wiemy, że prezent, który dostaliśmy z pewnością wyląduje na dnie szafy.
  • Uwolnij prezent i podaruj go komuś innemu. Oczywiście nie ogłaszaj tego wszem i wobec, i za żadne skarby nie rób tego w obecności osoby, która ci go podarowała. Wiele osób właśnie w ten sposób nadaje drugie życie prezentom, które okazały się nietrafione
  • Zwróć prezent do sklepu. Bywa, że osoba obdarowująca przezornie zachowa paragon i sama zaoferuje nam, że jeśli prezent nie do końca przypadł nam do gustu lub np. jest w złym rozmiarze, możemy go wymienić lub zwrócić. Wówczas nie należy się krępować, lecz śmiało skorzystać z takiej ewentualności, jednocześnie dziękując za prezent i chwaląc zapobiegawczość obdarowującego.
  • I najważniejsze: nigdy, ale to przenigdy nie reaguj na nietrafiony prezent negatywnie! Nawet gdy prezent kompletnie ci się nie podoba, trzymaj emocje na wodzy i nie okazuj ostentacyjnie swojego niezadowolenia. Szczególnie jeśli nie znasz dobrze osoby, która przygotowała ci podarunek lub jesteś w większym towarzystwie. Negatywna reakcja skutecznie zepsuje atmosferę. Co więcej, taka reakcja można zostać odebrana jako afront do  osoby, która przecież chciała sprawić ci odrobinę radości. Zawsze o tym pamiętaj!!!!

Mamy nadzieję, ze skorzystacie z naszych rad i wszystkie Wasze prezenty w tym roku będą trafione 😃

Gr.IV

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.