Morele to jedne z najzdrowszych i najbardziej odżywczych owoców świata. Gdy pojawiają się w sklepach to niezaprzeczalny znak. że nadeszło lato. Jedzmy je w sezonie, bo naprawdę warto. Morele są bardzo smaczne, ale także i zdrowe. Poza walorami smakowymi posiadają bardzo dużą ilość substancji odżywczych, niezbędnych do zachowania dobrego samopoczucia. Mają mało kalorii, za to dużo właściwości prozdrowotnych – np. chronią wzrok, opóźniają starzenie, obniżają ciśnienie, działają antyrakowo. A to jeszcze nie wszystko.
Rodzimym obszarem dla moreli jest współczesny Kirgistan, Chiny i Korea. W Chinach morele uprawia się już od ponad 4 000 lat. Ślady upraw sprzed 3 000 lat znaleziono też w Indiach. Do Europy dotarła z Armenii, uważanej przez niektórych badaczy za kolebkę moreli. Co więcej, jednym z kolorów na fladze ormiańskiej jest właśnie morelowy ! Na terenie obecnych Włoch morela znana była już w I wieku naszej ery. Drzewka doskonale przyjęły się na ciepłych terenach południowej Europy, a później rozprzestrzeniły na północ Europy. W 1720 roku nasionka morelowe powędrowały do Virginii, aby zdobyć popularność na kolejnym kontynencie. Pod koniec XVIII wieku drzewko morelowe stało się popularne w Ameryce Północnej. Obecnie morela uprawiana jest na wszystkich kontynentach wyjąwszy Antarktydę ! W Polsce największe uprawy znajdują się w okolicach Tarnobrzega.
W morelach występują m. in. witaminy z grupy B, witamina C, PP, prowitamina A oraz minerały – fosfor, potas, wapń, żelazo, a także flawonoidy, garbniki, pektyny, kwasy organiczne ( m. in. winowy, cytrynowy i jabłkowy ), beta – karoten, błonnik, nienasycone kwasy tłuszczowe ( w tym kwas oleinowy, linolowy i palmitynowy ).
Jedzenie moreli zapobiega anemii oraz wzmacnia organizm. Ma działanie krwiotwórcze. Wiąże się to z wysoką zawartością żelaza w tych owocach.
Są wskazane na nadkwasotę żołądka oraz dla osób jedzących codziennie mięso. Jest to idealny owoc dla sportowców, ponieważ po treningu przywraca równowagę kwasowo – zasadotwórczą w organizmie. Zapobiega problemom związanym z funkcjonowaniem wątroby i woreczka żółciowego.
Morele zawierają beta – karoten, który jest silnym przeciwutleniaczem chroniącym nas przed działaniem wolnych rodników. Te zaś odpowiedzialne są za wiele chorób cywilizacyjnych – w tym nowotworów. Przyspieszają również procesy starzenia. Ponoć wystarczy zjeść 3 morele dziennie, aby dostarczyć organizmowi odpowiedniej ilości beta – karotenu. Wspomaga on wzrok i chroni skórę przed nadmiarem promieni UV. Dzięki niemu nasza cera promienieje i długo zachowuje młodzieńczy wygląd.
Morele są bogate w potas, który reguluje ciśnienie krwi oraz pracę nerek.
Owoce te poprawiają trawienie, należy jednak uważać, aby nie zjeść ich zbyt dużo, gdyż mają właściwości przeczyszczające. Może to się skończyć bólami żołądka, biegunką i w efekcie utratą składników mineralnych. Moreli nie powinno się też jadać na czczo ani popijać zimną wodą – może to doprowadzić do problemów żołądkowych. Z owoców tych powinny zrezygnować osoby z chorobami wątroby i cukrzycą.
Morele mają działanie ściągające i łagodzące stany zapalne, więc osoby ze skłonnościami do trądziku powinny przyjrzeć się im bliżej w dosłownym sensie!
Sok z moreli obniża poziom stresu – po wypiciu jego szklanki nie tylko się zrelaksujemy, ale także poprawimy naszą koncentrację.
Także olej morelowy wykazuje wiele właściwości prozdrowotnych – może obniżać poziom złego cholesterolu, a co za tym idzie, chronić przed chorobami układu sercowo – naczyniowego, łagodzi objawy artretyzmu oraz posiada właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu może przynosić ulgę w dolegliwościach bólowych, które towarzyszą zapaleniu stawów.
Natomiast kluczowym elementem medycyny chińskiej są pestki moreli. Obecnie używa się ich w leczeniu dolegliwości związanych z układem oddechowym, takich jak : astma, zapalenie oskrzeli, rozedma płuc, świszczący oddech i kaszel. Należy być jednak bardzo ostrożnym przy stosowaniu pestek moreli, gdyż witamina B- 17 zawarta w nasionach w organizmie tworzy niebezpieczne metabolity cyjanku.
Najzdrowsze i najbardziej wartościowe dla organizmu są owoce zjadane na surowo. Ale możemy je wykorzystać w kuchni na wiele sposobów, w formie przetworów są również bardzo odżywcze. Morele to doskonały składnik dżemów i konfitur. W letnie dni mogą posłużyć jako farsz do pierogów czy knedli. Pieczone morele to doskonały dodatek do mięs. W zimie wskazane jest spożywanie suszonych moreli, które są co prawda znacznie bardziej kaloryczne, ale bardzo zdrowe. Pamiętajmy jednak by myć owoce, nawet te suszone, gdyż używany do konserwowania dwutlenek siarki jest silnie alergizujący ! Świeże owoce moreli dostępne są w miesiącach letnich. Wybieraj owoce o pomarańczowym kolorze – blade i żółte sztuki będą niedojrzałe i niesmaczne. Owoce powinny być także miękkawe. Te, które mają twardy miąższ nie dojrzewały na drzewach, a co za tym idzie mają mniejszą zawartość antyoksydantów.
Materiał przygotowała: p. M. Kozieł
Teksty źródłowe :
Zdjęcia – grafika Google.
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.