O emocjach zostało już napisane prawie wszystko. Dzisiaj podejdź do tego tematu z innej strony.
Każdego dnia towarzyszą nam różnorodne emocje – od radości, poprzez strach, a skończywszy na złości. Są wszędzie – również możemy zobaczyć je w sztuce, która nam towarzyszy.
Emocje są bliskie praktycznie każdemu człowiekowi. Mają różne odmiany i pozwalają nam na pełniejsze korzystanie z życia. Zachęcają nas do różnych działań, nie zawsze przemyślanych, dają ekscytację, pozwalają na metaforyczne przenoszenie gór. Pojawiają się często nagle i niespodziewanie, aby szybko zniknąć lub ustąpić miejsca innym.
Różnorodne emocje stanowią także inspirację dla sztuki. Artyści potrafią zatrzymać je w swoich dziełach, przekazując je swoim odbiorcom.
- Jak wyraża się emocje w sztuce?
Często przy obcowaniu z danym dziełem sztuki możemy zauważyć zmianę naszego stanu emocjonalnego. To wyjątkowa umiejętność dzieł, przez które artysta jest w stanie wpływać na widzów.
Niekiedy przy oglądaniu jakiegoś dzieła pojawia się u nas uczucie smutku, nostalgii, tęsknoty. Innym razem możemy poczuć radość i euforię, zadowolenie. To wszystko możliwe jest dzięki wykorzystaniu przez artystę odpowiednich technik twórczych.
Najsłynniejszą namalowaną emocją jest „Krzyk”, Edvarda Muncha , wiele nostalgicznych emocji dostarczają nam obrazy Claude Monet, np.” Impresja, wschód słońca”, „Staw z nenufarami” czy też pełne radości i wolności abstrakcyjne obrazy Jacksona Pollocka.
A Ty jak namalowałbyś swoją emocję?
- Nazwij emocję jaka Ci towarzyszy, np.(radość, spokój, rozczarowanie, strach, złość, wdzięczność …
- Opisz emocję, np. (jaka, od kiedy, dlaczego, do kogo, skąd, itd…
- Zaakceptuj emocję, przyjmij każdą emocję, mamy prawo do różnych emocji.
- Pomyśl jakimi środkami artystycznego wyrazu chcesz namalować swoją emocję. (kolor, forma, linia, faktura, technika) Pomyśl o sposobie malowania, można pędzlem, szpachelką, dłońmi…
- Działaj, eksperymentuj, maluj swobodnie i ekspresyjnie!
- https://www.galeriakolor.com/emocje-wyrazone-w-dzielach-sztuki/
- https://twoja-sztuka.pl/Arcydziela-malarstwa-Edvard-Munch-Krzyk
Materiał przygotowała: A. Kita
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.