Urokliwy, malowniczy, pełen kolorowych kwiatów, ciekawych roślin – Ogród Botaniczny zaprasza!
Osobliwością lubelskiego ogrodu jest bogato urozmaicony teren, piętrzący się naturalnymi lessowymi wąwozami ok. 40 metrów od poziomu doliny rzeki Czechówki z jej przyległymi stawami i czynnymi źródłami, a dobre gleby i zróżnicowany mikroklimat stanowią właściwe warunki ekologiczne dla dużej bioróżnorodności roślin.
Sławinek – niegdyś nieduży folwark – ma też bogatą historię. Istniejący na terenie Ogrodu zrekonstruowany szlachecki dworek należał w drugiej połowie XVIII wieku do Jana Nepomucena Kościuszki, stryja Tadeusza, który niejednokrotnie tu gościł. Dzisiaj mieszczą się tam kompozycje roślin ozdobnych zwane „Pałacówką”.
Warto sobie uświadomić, że obecnie kolekcje Ogrodu Botanicznego liczą ponad 1600 gatunków drzew i krzewów, ponad 3300 roślin zielnych rosnących w gruncie oraz ok. 1600 gatunków roślin szklarniowych. Służą one jako materiał do badań naukowych dotyczących aklimatyzacji w naszych warunkach roślin pochodzących z różnych kontynentów i stref klimatycznych, biologii kwitnienia i owocowania, wartości użytkowych i leczniczych. Z zasobów roślinnych Ogrodu korzystają pracownicy uczelni lubelskich w celach naukowych i dydaktycznych, szkoły i przedszkola w procesie edukacyjnym, a mieszkańcy Lublina – dla wypoczynku i rekreacji.
Działy i kolekcje roślinne. Bogata oferta Ogrodu zachęca do oglądania tych niezwykłych miejsc.
- Dział Roślin Cebulowych i Bulwiastych
- Dział Dendrologii (Arboretum)
- Dział Roślin Południowej i Południowo-Wschodniej Europy
- „Ogród Biblijny”
- Dział Flory Polski
- Dział Roślin Górskich (Alpinarium)
- Dział Roślin Ozdobnych
- Rosarium
- Dział Systematyki Roślin
- Dział Roślin Tropikalnych i Subtropikalnych
- Dział Roślin Użytkowych
- Dział Roślin Wodnych i Bagiennych
- Ścieżka zmysłów
- https://www.umcs.pl/pl/historia,3670.htm
- https://www.umcs.pl/pl/historia,3670.htm#page-5
Materiał przygotowały: A. Kita, D. Kowalik
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.