Ile razy odbyłeś rozmowę, która zaczynała się od pytania „co tam?”, a po odpowiedzi „spoko, wszystko okej” następowała grobowa cisza? Pewnie doskonale znasz uczucie kompletnej pustki w głowie, tej chwili, w której zupełnie nie masz pojęcia o czym rozmawiać i jakie pytania zadawać, aby nawiązać swobodną dyskusję.
Nie martw się. Istnieje sposób, aby wyeliminować niezręczną ciszę. Poniżej znajdziesz kilka prostych podpowiedzi, które pomogą Ci zadawać lepsze pytania. A to oznacza, że wymiana zdań w końcu przestanie urywać się po pierwszej odpowiedzi i zamieni się w wartościowy dialog, którego podtrzymanie już nie będzie sprawiało Ci większych trudności. Wystarczy tylko, abyś podążał za tymi kilkoma radami.
1. Zadawaj pytania, które są otwarte.
Pytania otwarte generują ciekawsze i bardziej rozbudowane odpowiedzi niż „tak” i „nie”. Dlaczego? Bo pozwalają Twojemu rozmówcy rozwinąć skrzydła i pobudzają jego wyobraźnię.
Przykład: Nie pytaj: „czy lubisz filmy?”. Dostaniesz dużo ciekawszą odpowiedź, jeśli zapytasz: „dlaczego lubisz filmy?”.
2. Częściej pytaj o powód.
To najprostszy sposób na pociągnięcie dyskusji dalej.
Przykład: Jeśli zapytasz kogoś: „co najbardziej lubisz w internacie” i uzyskasz odpowiedź „kolegów”, pytaj dalej: „dlaczego kolegów?”. Jeśli rozmówca odpowie, że podoba mu się to, że wszyscy mieszkają razem i darzą się wzajemnym szacunkiem, zapytaj: „dlaczego sądzisz, że tak jest?”. Pytania, które polegają na powtarzaniu odpowiedzi są bardzo łatwe do zastosowania i często mogą popchnąć dyskusję na dużo wyższy poziom.
3. Pytaj o szczegóły, unikaj ogółów.
Pytania, które dotyczą detali skutkują tym, że uzyskasz odpowiedź, która nie jest ogólna, przewidywalna i krótka.
Przykład: Nie pytaj: „co było ciekawego na wycieczce?”. Zamiast tego zanurz się trochę głębiej w temat i zapytaj: „ jeśli miałbyś wspomnieć jedno najciekawsze wydarzenie z wycieczki, co by to było”?
4. Pytaj o reakcje i emocje.
Staraj się pytać o rzeczy, które pozwolą Twojemu rozmówcy odnieść się do emocji lub doświadczeń z jego życia – co go zaskoczyło, było wyzwaniem, zmieniło jego sposób patrzenia na świat.
Przykład: Nie pytaj: „jak to jest być w klasie kucharskiej?”. Zamiast tego spróbuj: „jaka była najbardziej zaskakująca rzecz, którą odkryłeś będąc w klasie kucharskiej?”.
5. Staraj się doprecyzowywać odpowiedzi.
Jeśli zadajesz pytanie – rób to uważnie, i słuchaj odpowiedzi. To pozwoli Ci wejść dalej i głębiej drążyć temat.
Przykład: Jeśli rozmówca odpowie Ci, że najbardziej zaskakującą, dla niego, rzeczą w byciu w klasie kucharskiej jest to, jak krok po kroku poznaje się tajniki gotowania, kontynuuj temat i zapytaj: „jaką pierwszą potrawę ugotujesz, będąc już kucharzem?”
6. Pytaj o naukę.
Jeśli prowadzisz rozmowę po to, aby się czegoś dowiedzieć lub nauczyć, nie bój się pytać o wiedzę, którą zdobył Twój rozmówca.
Przykład: Zadawaj pytania w stylu: „czego pożytecznego nauczyłeś się będąc w klasie informatycznej?”, „czy istnieje coś, o czym wolałabyś wiedzieć, zanim rozpoczęłaś naukę?”, „jaką radę miałbyś dla tych, którzy chcieliby podążać Twoimi śladami?”.
7. Pytaj o historię, anegdoty.
Nie wiesz o czym rozmawiać? Pytaj o historie! Najbardziej interesujące informacje znajdziesz w opowieściach, więc miej je na uwadze zadając komuś pytanie.
Przykład: Nie pytaj: „jak to jest być wychowawcą?”, zamiast tego zapytaj o jakąś najbardziej zaskakującą historię, która zdarzyła się w internacie lub miała miejsce podczas zajęć.
8. Dopytuj jak dziecko.
Jeśli nie do końca nadążasz za rozmówcą, coś jest dla Ciebie niejasne lub w ogóle tego nie rozumiesz, zapytaj tą osobę o to, w jaki sposób wytłumaczyłaby to dziecku lub komuś z zerowym doświadczeniem.
Przykład: Zamiast pytać: „czy możesz mi jeszcze raz wytłumaczyć jak działa ten program?” spróbuj: „ jak wytłumaczyłbyś obsługę tego programu osobie, która nigdy nie miała z czymś takim do czynienia?”.
9. Zapytaj o co jeszcze możesz zapytać.
Jeśli już wyczerpałeś limit swoich pytań, daj drugiej osobie szansę i zapytaj, czym jeszcze możesz być zainteresowany. Na pewno dostaniesz wskazówkę.
Przykład: „Czy coś mnie ominęło? Jakie jest pytanie, które chciałabyś, aby zostało Ci zadane, ale jeszcze nikt na nie nie wpadł?”
Już wiesz o czym rozmawiać i jak prowadzić dyskusję. Gdy tylko zastosujesz jedną lub więcej z powyższych podpowiedzi, możesz być przekonany o tym, że rozmowa nie tylko będzie lekka i przyjemna, ale również ciekawa i długa.
W obecnych czasach w czasie izolacji nie widujemy się z kolegami przyjaciółmi, zostają jedynie komunikatory, a to nie to samo. Przy spotkaniach online, to już nie wychodzi tak dobrze, więc gdy nastąpi niezręczna cisza, lepiej wnieść coś nowego do waszych rozmów !!! Proponujemy kilka niebanalnych tematów.
1. Gdybyś miał komuś opowiedzieć historię swojego życia, dając mu do przeczytania książkę/obejrzenia film, to co by to było?
2. W jaką dziwną, zabawną rzecz wierzyłeś jako dziecko?
3. Gdyby postać Disneya miała zagrać główną rolę w filmie o Twoim życiu, to która by to była?
4. Jak brzmiałby główny motyw muzyczny w filmie o Twoim życiu?
5. Gdybyś mógł przez całe życie jeść tylko jedną rzecz/czytać jedną książkę/oglądać jeden film/słuchać jednego albumu, to jakie by to były?
6. Jakie 3 rzeczy wyniósłbyś z płonącego domu?
7. Jakie jest Twoje marzenie z dzieciństwa, które już się spełniło?
8. Gdybyś mógł oswoić jakiekolwiek zwierzę, które by to było?
9. Gdybyś był postacią z kreskówki i nosił codziennie ten sam, charakterystyczny strój, to jak byłbyś ubrany?
10. Gdyby zostało Ci do wypowiedzenia w życiu tylko 20 słów, co byś powiedział?
11. Czy jest jakieś polskie słowo, którego nienawidzisz ze względu na brzmienie?
12. Jaką supermoc chciałbyś posiąść na jeden dzień?
13. Gdybyś mógł zjeść kolację z dowolną żyjącą osobą na świecie, kto by to był?
14. Gdybyś mógł spotkać dowolną postać historyczną, kto by to był?
15. Gdybyś mógł spędzić jeden dzień w przeszłości, który rok byś wybrał?
16. Wolałbyś móc przewidzieć jedną rzecz z przyszłości, czy być zdolnym zmienić jedną rzecz w przeszłości?
17. Czy jest coś, za co mógłbyś oddać 10 lat życia?
18. Gdybyś mógł o coś zapytać swojego zwierzaka, co by to było?
19. Gdybyś mógł zrobić coś szalonego, a później cofnąć czas o kilka godzin, co by to było?
20. Gdybyś miał wystarczającą ilość pieniędzy do zapewnienia sobie bytu na resztę życia, czym byś się zajmował?
żródła: https://alicjamakota.pl/tematy-do-rozmowy/
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.