Prawosławie to jeden z trzech głównych odłamów chrześcijaństwa, który opiera się na dekretach siedmiu pierwszych soborów powszechnych i przekazach ojców Kościoła. Religię tę wyznaje około 300 milionów wiernych. Jak i kiedy obchodzą oni święta Wielkanocy?
Święta Wielkanocy, choć obchodzone są bardzo podobnie, przypadają w innym terminie, na ogół kilka tygodni po katolickich . Obchody Wielkiego Tygodnia są dla wiernych czasem ścisłego postu. Niedziela Palmowa jest dniem identycznym, jak u katolików. W Wielką Sobotę święci się pokarmy, jajka, kiełbasy, sól. Nie święci się natomiast baranków z cukru, inaczej niż katolicy. Same święta trwają trzy dni. Potrawy i zwyczaje podczas wielkanocnego śniadania są bardzo podobne, najpierw ludzie dzielą się jajkami i składają życzenia. Pewną różnicą jest nabożeństwo wielkanocne. W Cerkwi wielkie jutrznie trwają kilka godzin w nocy, aż do świtu, a prowadzone są w języku starocerkiewnosłowiańskim.
Święto przejścia i tydzień żałoby
Nieco inaczej niż chrześcijanie całe triduum paschalne obchodzą żydzi. Według obydwu religii miało wtedy miejsce powstanie Jezusa z martwych. Czasami tuż przed Wielkanocą wypada święto purim. Wielkanoc to święto ruchome – najczęściej pokrywa się ze świętem Paschy.
Słowo Pascha oznacza po hebrajsku „przejście” i obchodzone jest na pamiątkę wyzwolenia Żydów z niewoli egipskiej. W Izraelu trwa ono aż 7 dni, bezpośrednio po których następuje 7 tygodni prawie żałobnego okresu, w którym ortodoksyjni żydzi nie odprawiają wesel, nie strzygą włosów ani się nie golą.
Podczas pierwszego wieczora Paschy spożywa się w rodzinnym gronie uroczystą kolację i czyta się Hagadę, czyli świecki tekst, opowiadający o wyjściu z Egiptu. Jedząc specjalnie oczyszczonymi sztućcami jajka, macę, warzywa w słonej wodzie i pieczony udziec z kością, wypija się 4 kielichy wina dla upamiętnienia 4 sposobów nazwania wyzwolenia. Jedno z dzieci zadaje głowie rodziny pytania dotyczące znaczenia obrzędów Paschy, potem wszyscy biesiadnicy odmawiają psalmy Hallelu.
Dni świąteczne u żydów i katolików nie pokrywają się. U żydów Szabas zaczyna się w piątek i kończy się w sobotę .Inaczej rzecz się ma z żydami, którzy zawarli związki małżeńskie z osobami innej wiary albo po prostu u tych, którzy żyją w Polsce – kraju, w którym katolicyzm jest religią zdecydowanie dominującą. Wtedy nawet w tych nieświątecznych dniach zdarza się im podzielić jajkiem. Wielkanoc nie jest dniem takim, jak każdy inny, ponieważ zamknięte są sklepy, wszędzie czuje się świąteczną atmosferę.
Wielkanoc w islamie
Czas katolickiej Wielkiejnocy to dal wyznawców islamu czas bez zmian. Żadne z ich świąt się nie pokrywa z Wielkanocą. Nawet jeśli są to święta ruchome. Nie występuje też tradycja obchodzenia Wielkiego Tygodnia. Święta obchodzone przez muzułmanów zupełnie nie pokrywają się z katolickimi. Jest modlitwa, nie ma postu .
Protestancka Wielkanoc
Protestanci obchodzą Wielkanoc, ale nie przywiązują do niej takiej wagi jak katolicy czy prawosławni. Nabożeństwo w Niedzielę Wielkanocną nie różni się od pozostałych niczym szczególnym.
Protestantów nie obowiązuje 40-dniowy post. Wskazane jest jednak ograniczenie potraw mięsnych w Wielki Piątek. Kto chce, może sam założyć kilkudniowy post, ale nie ma przymusu .
Najważniejsza msza (nazywana u protestantów „pamiątką wieczerzy”) odbywa się w Wielki Piątek, w dzień, w którym w Kościele katolickim w ogóle nie odprawia się Eucharystii.
Pastor nie odprawia mszy w uroczystych szatach liturgicznych, a kościół nie jest przystrojony. Jak co dzień jedyną „ozdobą” ściany jest pusty krzyż, nie ma obrazów z wizerunkami świętych, Matki Boskiej czy scen z Ewangelii, bo protestanci nie uznają kultu świętych. Nie praktykują też tradycji ludowych związanych ze świętami. Nie święcą pokarmów, nie malują pisanek, nie obdarowują się prezentami. Nie występują u nich tradycyjne dla katolików baranki czy zające wielkanocne. Nie dzielą się także jajkiem.
Wielkanoc u Zielonoświątkowców
Święta Wielkanocne w Kościele Zielonoświątkowym to bardzo ważne święta. Są one pamiątką wydarzeń sprzed 2 tysięcy lat, które wpisane są w plan Bożego zbawienia ludzkości.
W tym okresie szczególnie traktowane są dwa dni:
Wielki Piątek – wspominanie męczeńskiej śmierci Jezusa na krzyżu. W tym dniu wierni rozmyślają o mękach Zbawiciela, wielu pości a wieczorem spotykają się na uroczystym nabożeństwie z Wieczerzą Pańską obchodzoną pod postaciami chleba i wina.
Niedziela – pamiątka zmartwychwstania Jezusa. W tym dniu odbywa się radosne nabożeństwo ogłaszające tryumf Chrystusa nad grzechem śmiercią i szatanem.
Śpiewane są pieśni oraz czytane i rozważane teksty Pisma Świętego nawiązujące do zmartwychwstania Jezusa. Na postawie Pisma Świętego zmartwychwstanie Jezusa jest nadzieją zmartwychwstania wszystkich umarłych.
Świadkowie Jehowy Wielkanocy nie obchodzą.
Materiał przygotowały: Ewa Paterkowska, Dorota Polonis
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.