Wielu z nas lubi Bób. Poznajcie jak jest uprawiany
– Uprawę bobu należy rozpocząć bardzo wczesną wiosną, gdyż panujące wtedy warunki atmosferyczne są najbardziej odpowiednie do prawidłowego wzrostu i rozwoju warzywa. Nasiona można wysiewać już w marcu, a w razie wyjątkowo niesprzyjających warunków, na początku kwietnia. Dalsze opóźnianie terminu siewu jest niewskazane, gdyż skutkuje wyraźnym spadkiem plonu. Nasiona wysiewa się w rzędy oddalone od siebie o ok. 30 – 50 cm., umieszczając je w rzędzie co 10 – 25 cm. na głębokości ok. 4 cm.
– Główne zabiegi pielęgnacyjne w uprawie bobu to odchwaszczanie, niezbędne we wczesnej fazie wzrostu siewek oraz nawadnianie w okresie wiązania się kwiatów i strąków nasiennych. Na mniejszych obszarach, można też zastosować ogławianie bobu, co sprzyja wytwarzaniu lepiej rozwiniętych strąków i zapobiega rozwojowi mszycy trzmielinowo-burakowej. Wierzchołki pędów ogławia się wtedy, gdy rośliny zawiążą 4 – 6 strąków.
– Zbiór strąków powinien rozpocząć się, gdy nasiona osiągną dojrzałość mleczną i staną się soczyste (ok. połowy lipca), a okrywy strąków pozostaną zielone i jędrne. Nasiona na suche ziarno zbiera się natomiast wczesną jesienią (IX), kiedy okrywy strąków wyschną i ściemnieją. Pozostające na polu po zbiorach bobu resztki roślinne, można zaorać, traktując je jak wartościowy nawóz zielony dla przyszłych upraw. Przyoranie może być wykonane jednak tylko wtedy, gdy podczas uprawy nie wystąpiły na roślinach żadne groźne choroby lub szkodniki, które mogłyby przezimować w podłożu, stanowiąc zagrożenie dla kolejnych upraw.
Materiał przygotowała: p. M. Żydek
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.