POZNAJEMY LUBLIN I OKOLICE

POZNAJEMY LUBLIN I OKOLICE

ZIEMIAŃSTWO NA LUBELSZCZYŹNIE
W języku staropolskim termin „ziemiaństwo” oznaczał szlachtę zamieszkującą określoną ziemię, ale także wszystkich, którzy zajmowali się rolnictwem– uprawiali ziemię – (a więc również chłopów). Tak szeroki zakres pojęcia był używany jeszcze do połowy XIXw.
Od połowy XIX w. do ziemiaństwa zaliczano posiadaczy majątków powyżej 50 ha. Byli to najczęściej przedstawiciele dawnej magnaterii(często posiadający tytuły arystokratyczne oraz średniej i drobnej szlachty.
W wyniku przemian gospodarczych, społecznych i politycznych do warstwy ziemiaństwa nie weszły liczne rzesze średniej i drobnej szlachty – część z nich zasiliła szeregi inteligencji, część schłopiała, a pewna grupa szlachty weszła w szeregi proletariatu robotniczego.

Z drugiej strony zniesienie barier stanowych spowodowało, że w szeregach ziemiaństwa pojawili się także przedstawiciele burżuazji, którzy przejmowali styl życia szlacheckich ziemian, nabywali tytuły arystokratyczne i wchodzili w koligacje z członkami rodów szlacheckich.

Silne ziemiaństwo pozostało ważną grupą społeczną jeszcze w dwudziestoleciu międzywojennym. Na mocy konstytucji marcowej z 1921 roku państwo polskie zaprzestało uznawania przywilejów rodowych i stanowych.

Kres istnienia ziemiaństwa jako warstwy społecznej w Polsce położyła II wojna światowa i jej następstwa w postaci: przesiedleń, zmiany systemu polityczno-gospodarczego, utraty przez Polskę Kresów  Wschodnich oraz reforma rolna, w której ziemianie polscy stracili prawie wszystkie majątki ziemskie o powierzchni przekraczającej 50 hektarów, otrzymując w zamian dożywotnie zaopatrzenie w wysokości pensji urzędniczej. Ziemianie zasłużeni w walce z okupantem niemieckim otrzymywali wyższe zaopatrzenie.

,,Ziemiaństwo na Lubelszczyźnie. Wirtualna podróż w czasie” jest próbą opowiedzenia w sposób niekonwencjonalny, z użyciem nowych technologii, historii majątków ziemskich na Lubelszczyźnie od dwudziestolecia międzywojennego do czasów współczesnych.

Można zapoznać się z historią poszczególnych majątków ziemskich. Znaleźć informacje m.in. o właścicielach, oraz stanie zabudowy.  Informacje zostały wzbogacone o liczne fotografie, artykuły czy opisy. Niezwykle ważnym elementem są również zebrane wspomnienia nie tylko ziemian, ale również pracowników majątków i mieszkańców wsi.

Proponujemy zapoznać się ze stroną:

https://teatrnn.pl/ziemianstwo/

 Przygotowały:  p. D. Kowalik i p. A. Kita

 

 

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.