Właściwie układanie puzzli polega na składaniu obrazka, który ktoś wcześniej celowo pociął na kawałki. Jednak ten, kto uważa, że puzzle to nudna rozrywka, polegająca na dopasowywaniu elementów, jest w błędzie. Najważniejsza jest przyjemność, gdy pod naszymi palcami, powstaje coś, co wcześniej istniało tylko we fragmentach. Dziś produkuje się tyle rodzajów układanek, że trudno byłoby je wszystkie złożyć.
Puzzle początkowo służyły do ułatwiania nauki geografii. W XVIII wieku londyński grawer i kartograf porozcinał mapy wzdłuż granic, by uczniom łatwiej było sobie przyswoić położenie konkretnych krajów. W ten sposób powstały pierwsze puzzle. Do dziś ta pierwotna wersja jest najbardziej rozpowszechniona, z tą różnicą, że obrazek nie jest drukowany na drewnie, tylko na kartonie, choć i ten materiał jest już zamieniany na plastik. W ten sposób elementy nie niszczą się po wielokrotnym składaniu i rozkładaniu. Klasyczny kształt puzzla to odpowiednio wycięty prostokąt. Obecnie doszło do wielu modyfikacji pojedynczego elementu. Przybiera on przeróżne kształty, daleko odbiegające od prostokąta z wyciętymi wypustkami.
Puzzle są zróżnicowane nie tylko pod względem nadrukowanych przedstawień czy ilości elementów, ale także ich rodzajem. Coraz bardziej popularne stają się trójwymiarowe układanki, które również posiadają wiele odmian. Puzzle przestrzenne najczęściej odzwierciedlają słynne obiekty architektoniczne, ale tworzą także płaskorzeźby czy trójwymiarowe figury. W ten sposób puzzle przestają być dziecinną zabawą, a stają się poważną grą. Urządzane są nawet konkursy układania puzzli na czas, podczas których ograniczona jest możliwość zerkania na wzór obrazka. Wymaga to niesamowitego skupienia i pamięci wzrokowej.
Puzzle to zabawa, która dostarczając świetnej rozrywki, stymuluje nasz umysł do pracy. Uczymy się dzięki nim cierpliwości i rozwijamy percepcję wzrokową. Dlatego rodzice tak chętnie kupują puzzle swoim pociechom. Jednak nie tylko dzieci lubią puzzle. Dorośli też za nimi przepadają!
Układanie puzzli znalazło także swoich zwolenników w internecie, przez co ta rozrywka przeżywa swoją drugą młodość https://puzzlefactory.pl/pl .Jednak co bardziej konserwatywni puzzlomaniacy wracają do klasycznych układanek, wycinanych w drewnie, które znów są dostępne w wielu sklepach.
przygotowali puzzlomaniacy: A. Płachta, A. Łukaszuk
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.