Rozpoczęty w 2011 roku Światowy Dzień Głodu to inicjatywa The Hunger Project, której celem jest zwiększenie świadomości na temat 821 milionów ludzi żyjących w chronicznym głodzie na całym świecie. Dzień ten ma na celu świętowanie trwałych rozwiązań problemu głodu i ubóstwa oraz zainspirowanie wszystkich do bycia częścią rozwiązania. Święto obchodzimy w dniu 28 maja.
Jednym z alarmujących zjawisk współczesnego świata jest zwiększająca się skala niedostatku i ubóstwa. I nie dotyczy to, jakby się mogło wydawać, tylko krajów rozwijających się, ale w coraz większym stopniu krajów uprzemysłowionych.
Według Światowej Organizacji Zdrowia głód jest jednym z największych problemów współczesnego świata. Właściwe odżywianie ma wpływ zarówno na rozwój fizyczny jak i emocjonalny. Szczególnie narażone na negatywne skutki niedożywienia są dzieci oraz młodzież.
Ale walka z głodem to nie tylko jedzenie. Głód i ubóstwo są nierozerwalnie związane z szeregiem zagadnień takich jak : godne możliwości pracy, zdrowie , edukacja, sprawiedliwość społeczna, prawa kobiet, środowisko, zmiany klimatu.
Projekt Hunger wykorzystuje innowacyjne, holistyczne podejście, które rozwiązuje wszystkie te problemy oraz umożliwia żyjącym w głodzie osobom stanie się agentami ich własnego rozwoju i podniesienia ich społeczności powyżej granicy ubóstwa na dobre – a dopiero wtedy można mówić o trwałym końcu ubóstwa.
The Hunger Project to pozarządowa, międzynarodowa organizacja założona w 1977 roku. Posiada ona partnerów w ponad 20 krajach świata i działa globalnie, głównie w Afryce, Azji Południowej i Ameryce Łacińskiej, wspierając około 16 tysięcy społeczności.
Należy również przeciwdziałać marnowaniu żywności, bo to też jest olbrzymi problem i w skali globalnej i w skali poszczególnych gospodarstw domowych.
W Europie wyrzuca się średnio ok. 179 kg żywności / osobę rocznie. Szacuje się.że w Polsce wynik ten wynosi aż 235 kg, gdzie do kosza trafia aż 50% kupionego pieczywa oraz 1/3 warzyw i wędlin. Skutki takiego marnotrawstwa odbijają się nie tylko na domowym budżecie, ale mają również wymiar ekonomiczny, społeczny i ekologiczny. Mało kto ma świadomość, że ponad 20% produkcji gazów cieplarnianych dotyczy produkcji, przetwarzania oraz transportu żywności. Ponadto produkcja żywności wymaga dużych nakładów ze strony środowiska, głównie wody i energii. Wyrzucenie do kosza 1 kg wołowiny wiąże się ze zmarnowaniem od 5 do 10 ton wody użytej na jej wyprodukowanie. Marnotrawstwo żywności jest nie tylko szkodliwe dla środowiska, ale również nieuzasadnione ekonomicznie. Przyczynia się ono do zwiększenia konsumpcji, co w przypadku pojawienia się ograniczeń jej dystrybucji, może skutkować wzrostem cen żywności
W Polsce została podpisana przez Prezydenta Andrzeja Dudę w roku 2019 ustawa o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności. Na jej podstawie sprzedawcy żywności w placówkach o powierzchni sprzedaży powyżej 250 m kw. będą zobligowani do zawierania umów z organizacjami pozarządowymi o nieodpłatnym przekazywaniu jedzenia na cele społeczne, a także są zobowiązani do opłat za każdy kilogram marnowanej żywności.
Materiał przygotowała: M. Kozieł
Teksty źródłowe ;
Zdjęcia – grafika Google.
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.