20 maja obchodzony jest – ustanowiony przez ONZ – Światowy Dzień Pszczół.
Być może mylisz je z osami, nie umiesz ich odróżnić i docenić ich znaczenia w Twoim życiu. Ten artykuł ma każdemu z nas przybliżyć informacje i uświadomić jak ważną rolę odgrywają w Naszym życiu.
To właśnie pszczołom zawdzięczamy wiele owoców, warzyw, przypraw, a także bawełnę, kawę i herbatę. Dzięki zapylaniu mamy jednak dużo więcej – piękne, kwitnące krajobrazy łąk, miedz i ogrodów. Z nasion i owoców czerpią korzyści też liczne gatunki zwierząt – między innymi ptaki i ssaki.
Ostatnio dużo słyszy się na temat ginięcia pszczół w Polsce. Przede wszystkim pszczołom zaczyna brakować pokarmu i muszą go szukać na dużych odległościach. Wynika to z następujących powodów.
W Polsce właściciele działek po wybudowaniu domu nie sadzą drzew i krzewów miododajnych takich jak na przykład dereń, głóg, lipa itd. lecz zazwyczaj obsadzają działkę tujami oraz drzewami, krzewami iglastymi. Tuje nie spełniają praktycznie żadnej funkcji ekologicznej, ponieważ nie są przydatne ani dla ptaków ani dla pszczół.
Kolejny trend, który można zaobserwować, bardzo szkodliwy dla pszczół to nagminne strzyżenie trawników, a tym samym niszczenie wszystkich kwiatów, które się pojawiają takich jak chociażby popularne mlecze.
Kwiaty, nawet chwasty, które produkują życiodajny pyłek po prostu nie mają szansy wyrosnąć.
Według Alberta Einsteina, po wyginięciu pszczół ludziom pozostaną jeszcze 3-4 lata egzystencji. Właśnie dlatego organizacje z całego świata łączą swoje siły, aby pomóc pszczołom przetrwać.
Każdy z nas choć w małym stopniu może się do tego przyczynić. Zacznij od siebie!
1. Żeby ratować pszczoły, warto zadbać o pokarm dla nich. W ciągu jednego dnia pszczoła odwiedza około tysiąca roślin. Aż trudno sobie wyobrazić jak ogromna jest liczba kwiatów odwiedzanych przez te owady w ciągu całego roku. Żeby mogły przeżyć i rozmnożyć się, potrzebują stałego dostępu do nektaru i pyłku. W sklepach ogrodniczych i na bazarach można kupić kwiaty przyjazne pszczołom,
m.in.: jeżówki, nagietki, astry, szałwię, wrzos.
Trzeba je tylko zasadzić w ogródku, na balkonie albo w doniczce na parapecie. Będziemy mogli wtedy cieszyć się urodą kolorowych kwiatów a przy okazji pomożemy pszczołom.
2. Nie używaj pestycydów, oprysków chemicznych.
3. Sadź drzewa, pszczoły to lubią. Liście drzew oraz żywica są dla pszczół materiałem do budowania gniazd.
4. Wspieraj lokalnych pszczelarzy. Pszczoły to nie tylko miód. Niektórzy pszczelarze produkują także własne mydła, płyny oraz świece z wosku pszczelego.
Wspierajmy naszych małych przyjaciół. Kiedy zobaczysz pszczołę przy pracy możesz podziwiać jej dzieło ale nie przeszkadzaj.
https://gloswielkopolski.pl/8-sierpnia-wielki-dzien-pszczol-co-pszczoly-robia-dla-nas-a-co-my-mozemy-zrobic-dla-nich/ar/13398173
http://www.ozpzd-olsztyn.pl/porady-ogrodnicze/728-co-zrobi-by-chroni-pszczoy
To tak niewiele, ale może uratować pszczoły – 8 rzeczy, dzięki którym każdy z nas pomoże
Zdjęcia z własnego albumu.
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.