Światowy Tydzień Bezpieczeństwa na Drodze został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne.
W tym roku przypada on na okres od 8 maja do 14 maja.
W tym roku przypada on na okres od 8 maja do 14 maja.
Jego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na kwestie bezpieczeństwa na drogach, w tym zmianę zachowań użytkowników dróg, a w efekcie zmniejszenie liczby ofiar wypadków.
Statystyki nie są niestety optymistyczne. Według Światowej Organizacji Zdrowia co 4 minuty ginie na drodze dziecko. Co roku tracimy w wypadkach 200 tysięcy maluchów. Dzieci giną głównie jako piesi – to aż 38% wszystkich ofiar.
Według danych ONZ, na całym świecie aż 40% wszystkich śmiertelnych wypadków dotyczy ofiar poniżej 25 roku życia.
Według danych ONZ, na całym świecie aż 40% wszystkich śmiertelnych wypadków dotyczy ofiar poniżej 25 roku życia.
Szacuje się, że wypadki drogowe są najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci, a liczba tracących życie w ich wyniku może wynosić nawet 1,35 mln osób rocznie.
Według danych statystycznych w Polsce dziennie w wypadkach ginie 15 osób, zaś aż 160 zostaje rannych. W skali roku na polskich drogach dochodzi do około 35,4 tys. wypadków, w których ginie prawie 3,3 tys. osób, a niemal 43,5 tys. zostaje rannych.
Dlatego tak ważne jest, aby informować, edukować i przypominać uczestnikom ruchu drogowego, że przestrzeganie przepisów, uprzejmość i cierpliwość, wzajemny szacunek i życzliwość to czynniki, które mają istotny wpływ na poprawę bezpieczeństwa.
Kultura osobista tworzy kulturę jazdy i bezpieczeństwo na drodze.
W ramach tego, jakże ważnego święta, prowadzone są działania profilaktyczne, debaty, konferencje i pokazy. Organizowane są imprezy oraz spotkania edukacyjne skierowane do dzieci, młodych osób, nauczycieli, a także rodziców. Prowadzone są liczne kampanie na rzecz poprawy bezpieczeństwa dróg znajdujących się przy szkołach i miejscach często odwiedzanych przez dzieci.
W Polsce Światowy Tydzień Bezpieczeństwa na Drodze koordynuje Krajowa Rada BRD działająca przy Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju.
Pamiętajmy – wszyscy mamy wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym !
Materiał przygotowała: M. Kozieł
Teksty źródłowe :
Zdjęcia – grafika Google
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.