Święta Wielkiej Nocy tuż tuż.
Pomimo tego, że może będą one wyglądać nieco inaczej niż co roku, jednak musimy się zastanowić, co chcielibyśmy postawić na świątecznym stole w naszym domu.
Możemy trzymać się tradycyjnych potraw polskich.
Na polskim stole wielkanocnym królują jaja, pieczony schab lub polędwice, pasztety i biała kiełbasa. Są to potrawy, których nie jadło się od czasu karnawału, podczas długiego postu trwającego od środy popielcowej.
Tłustemu i ciężkiemu jedzeniu musi towarzyszyć świeżo utarty chrzan. Podaje się go ze słodką śmietaną zakwaszoną jednocześnie cytryną albo z łącznie z tartymi buraczkami, jako tzw. ćwikłę.
Z pewnością w waszych domach mamy też przygotowują taki chrzan. Stół wielkanocny przygotowuje się w formie zimnego bufetu. Wszystkie potrawy ustawiamy przeważnie od razu na nakrytym białym obrusem stole, na którym króluje Wielkanocny Baranek (symbol ofiary Chrystusa) w otoczeniu drożdżowych i piaskowych bab. Wielkanocne śniadanie odbywa się po rezurekcji. Zaczynają je obowiązkowe życzenia wielkanocne połączone z dzieleniem się święconym jajkiem.
Na wielkanocnym stole nie może zabraknąć specjalności polskiego stołu czyli mazurków. Ich rodowód wywodzi się ze wschodnich słodyczy perskich, osmańskich i tureckich. Sam mazurek to po prostu kruche ciasto przyozdobione bakaliami, kandyzowanymi owocami, czekoladą czy karmelem. Każdy ma duże pole do popisu zdobiąc ten kruchy placek.
Tu znajdziecie mnóstwo przepisów na mazurki:
https://www.przepisy.pl/przepisy/ciasta/kruche-ciasta/mazurki
Wśród deserów nie może zabraknąć paschy, czyli słodkiego białego sera ucieranego z żółtkami i dekorowanego bakaliami.
Podajemy wam przepis na paschę wielkanocną. Przepis jest sprawdzony, a pascha jest po prostu wspaniała. Wypróbujcie sami!
Składniki:
2 litry mleka
0,5 litra śmietany
5 jajek
1,5 kostki masła
1 szklanka cukru pudru
2 pomarańcze
zapach waniliowy
biszkopty
Sposób wykonania:
na gotujące mleko wlewamy rozbite jajka ze śmietaną ( do mleka trzeba wsypać trochę kwasku cytrynowego ). Masło utrzeć z cukrem pudrem i dodawać stopniowo ciepły zwarzony z mleka serek ( ale nie za gorący ) następnie zapach i sok z 2 pomarańczy . Można dodać bakalie . Tak przygotowaną masę serową wykładamy na biszkopty ułożone na blaszce . Na wierzchu polewamy polewą czekoladową lub galaretką .
Smacznego !
Materiał przygotowały: E. Paterkowska, D. Polonis
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.