Uwierz w siebie, jeśli tylko chcesz, uda się na pewno!

Uwierz w siebie, jeśli tylko chcesz, uda się na pewno!

Zastanawiasz się pewnie, dlaczego jedni bez specjalnego wysiłku osiągają, to co chcą, a ty musisz poświęcić tyle czasu, żeby coś osiągnąć? Denerwujesz się, że ci nie wychodzi, tak jak byś tego oczekiwał? Znamy to z własnego doświadczenia.

Niebezpieczne słowo spróbuję.
Czasami, jak mamy przed sobą zadanie, które nam wydaje się bardzo trudne, żeby się nie poddać mówimy „dobrze, spróbuję może się uda”. To jest błąd w naszym myśleniu. Musimy być pewni, że wykonamy powierzone nam zadanie, nawet jeśli musimy się do tego wyjątkowo przyłożyć! Musimy uwierzyć, że właśnie nam się uda to zrobić i być pewnym sukcesu.

Słowo „spróbuję” niesie za sobą niepewność, brak wiary we własne siły, dopuszcza możliwość  wycofania się i ostatecznie rezygnacja z wykonania zadania.

Myśl, że potrafisz i że się uda!
Czasami, by wykonać zadanie musimy odrzucić wiedzę, którą już posiadamy i spojrzeć na problem z innej perspektywy.

Henry Ford, wybitny amerykański przemysłowiec, inżynier oraz założyciel Ford Motor Company, powiedział: „Jeśli myślisz, że potrafisz lub myślisz, że nie potrafisz, zawsze masz rację”. To niezwykła siła naszej podświadomości – nigdy nie chce nas oszukać. Jeśli podświadomie uważamy, że się coś nie uda, to nie uda się na pewno. Jeśli jesteśmy absolutnie pewni, że się uda, mamy wrażenie, że cały wszechświat nam pomaga.

Co zatem zrobić, by umieć poradzić sobie z postawionymi nam zadaniami?

– Nie odkładać, nie próbować, tylko robić. Nie szukać setek wymówek, pilniejszych zadań na już. Zrobić i mieć to już za sobą. Każde wykonane w czasie i na czas, bez zbędnego odkładania zadanie podnosi naszą pewność siebie i utrwala nowy nawyk.

– Trzeba jasno wyznaczać cel i formułować go w sposób pozytywny, najlepiej w czasie teraźniejszym. Cele bardzo skomplikowane dobrze rozkładać na mniejsze, łatwiejsze do osiągnięcia. I nagradzać siebie za osiągnięcie poszczególnych etapów. Jeśli z sukcesem zaliczyliśmy poszczególne elementy trudnego zadania, będzie nam łatwiej podjąć następne kroki.

– Musimy z góry zakładać, że potrafimy, że warto i że się uda. Na zaplanowane zadania musimy też przeznaczy odpowiednią, konkretną ilość czasu. I to czasu z określonym, ale nie za dużym zapasem.

– Róbmy listy rzeczy do zrobienia na kolejne tygodnie czy dni – odhaczenie kolejnych pozycji z  listy daje satysfakcję, będącą motywacją do zabrania się do kolejnych zadań.

– Musimy po prostu zacząć – nawet najdłuższa podróż zaczyna się od pierwszego kroku. Jeśli zaczniemy, to będzie nam żal włożonego już czasu i wysiłku, gdyby przyszło nam do głowy znowu odkładać na później.

– Chcemy dobrze mówić po angielsku – zacznijmy od najprostszych tekstów i przeznaczmy na naukę 15 minut dziennie, ale codziennie. Szukajmy okazji do mówienia, słuchajmy np. brytyjskich radiowych programów do nauki języka.

– Chcemy zacząć biegać – wyjdźmy na dwór i zacznijmy. Znajdźmy w okolicy innych biegaczy, żeby nas wspierali, ustalmy stałe dni i godziny ruchowej rekreacji.

– Do swoich ważnych planów zaangażujmy znajomych i rodzinę – po prostu powiedzmy o tym, co chcemy zrobić. Budujemy w ten sposób swoiste grupy wsparcia, potem będzie nam głupio wycofać się z naszych zobowiązań.

– Realizujmy swoje plany, dotrzymujmy słowa i zobowiązań – teraz, a nie kiedyś, w nieokreślonej przyszłości. Bo może zabraknąć nam czasu, siły czy po prostu przegapimy najlepszą okazję.

Najważniejsze jest to, by w ogóle spróbować, bo wtedy będziemy wiedzieli, czy było warto się trudzić. Jeśli nie zrobimy nic, zawsze będziemy mieć niedosyt, niespełnienie naszych marzeń.

Lepiej nie bać się próbować, nie bać się nowych wyzwań – nowych smaków, nowych znajomych, nowych podróży. Zawsze lepiej spróbować niż nie spróbować, lepiej żałować, że się coś zrobiło, niż żałować, że się w ogóle nie spróbowało. Lepiej wyciągnąć z niepowodzeń ważne lekcje, niż tkwić z codziennym marazmie i marudzić, że nie potrafię, nie umiem, na pewno się nie uda.
A najlepiej po prostu coś zrobić. Podjąć działania i osiągnąć zamierzone cele, jeden po drugim. Mimo wszystko!

 

Materiał opracowały: D. Polonis , E. Paterkowska

w oparciu o artykuł p. Iwony Grygiel dr nauk humanistycznych

portal.librus.pl/rodzina/artykuly/nie-probuj-rob-i-wierz-ze-sie-uda

www.gazetaprawna.pl/artykuly/1069682,jak-zmotywowac-mlodych-bez-pracy-do-dzialania.html

pracanawymiar.pl/siec_wsparcia/

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.