Jedzmy z głową, nie marnujmy jedzenia.

Jedzmy z głową, nie marnujmy jedzenia.

Zbliża się długi weekend zapewne będziemy chcieli zrobić zakupy na cały weekend.
Polacy lubią robić zakupy na zapas o czym przekonaliśmy się gdy ogłoszono pandemię koronawirusa z półek poznikały różnego rodzaju produkty. Mam nadzieję, ze wszystkie zostały odpowiednio przechowywane (chociażby drożdże) i spożytkowane.
Chciałabym w dzisiejszym artykule zwrócić Waszą uwagę na ogromne marnotrawstwo jedzenia, w Polsce i na świecie.
Do głównych przyczyn należą:
– przegapienie terminu ważności produktu,
– niewłaściwe przechowywanie, w konsekwencji szybkie psucie się produktu,
– zbyt duże porcje posiłków,
– za duże zakupy, brak przygotowywania listy niezbędnych produktów.

Co możemy zrobić, żeby tego uniknąć?:
– Przygotuj listę zakupów – Jeżeli większe zakupy robisz raz w tygodniu, przygotuj w widocznym miejscu kartkę i dopisuj do listy to co powinieneś kupić. Możesz też poświęcić kilka minut przed wyjściem na zakupy.  Zajrzyj do lodówki i sprawdź, co tak naprawdę jest ci potrzebne.
– Kontroluj datę ważności – Sprawdzaj systematycznie daty ważności produktów, które znajdują się w twojej lodówce. Gdy zauważysz, że termin powoli się kończy, wykorzystaj je.
– Wykorzystaj resztki produktów – Ugotowałeś za dużo ziemniaków? Możesz zrobić kopytka, kluski śląskie albo pierogi ruskie, jest tyle zastosowań ile gospodyń.

  • Czerstwy chleb można podpiec w piekarniku, polać oliwą z czosnkiem i podać jako chrupiący dodatek do zupy. Można też maczać w jajku i obsmażać na maśle albo pokroić na kawałki i wrzucić do zupy bez uprzedniego podpiekania, wtedy chleb się namoczy, zmięknie i będzie łatwiejszy w gryzieniu, zwłaszcza dla osób starszych lub dla dzieci mających problem z zębami.  A któż nie zna bułki tartej z suchego chleba?
  • Gotując warzywa na parze, warto wykorzystywać wodę z gotowania jako wywar do różnych zup, jest on pełnowartościowym płynem i szkoda go wylewać. A zupa zyskuje na smaku i aromacie.
  • Jeśli z obiadu pozostaną niedojedzone ugotowane warzywa lub strączki (groch, fasola, cieciorka itd.), można zrobić z nich kotleciki lub pasty do chleba.
  • Ugotowane ziemniaki, które zostaną z dnia poprzedniego, można pokroić w plastry i podpiekać w piekarniku posypując ziołami i polewając oliwą. To wspaniały dodatek do obiadu.
  • Pozostałości obiadu, np. kaszy, warto po prostu na drugi dzień podać do kolejnego obiadu albo dodać do zupy (jako odżywczy zagęszczacz), albo zrobić z nich kotleciki.
  • Ze zwiędniętych jabłek można ugotować kompot – pycha.
  • Ze skórek od jabłek można zrobić prawdziwy ocet jabłkowy lub kompot (wywar owocowy), albo ususzyć i następnie ugotować kompot.
  • Zwiędniętej natce pietruszki spróbujmy obciąć końce łodyg i wstawić do wody, odżyje i będzie jak nowo narodzona.
  • Wyrastającą cebulę należy posadzić, a wyrośnie aromatyczny szczypiorek.
  • W sezonie letnio-jesiennym, gdy dojrzewają owoce i warzywa, z ich nadmiaru warto robić wszelkiego rodzaju weki: powidła, kompoty, soki, nalewki, przeciery, sosy, leczo, itp., które pozwolą zachować wspaniały smak i zapach słońca. Dzięki temu mamy zimą gotowy i przede wszystkim naturalny obiad lub kolację ze słoika (na ciepło) bądź świetny dodatek do ciepłej strawy.
  • Także zioła można suszyć lub zasalać na zimę. Nie zmarnują się, a w chłodnych porach roku przydadzą się w kuchni.
  • Natomiast skórki obranej z ogórka używam jako wspaniałą naturalną letnią maseczkę na twarz 🙂
    Wystarczy pomyśleć, albo poszukać inspiracji w internecie, żeby nie marnować żywności.

– Zacznij mrozić – Jedną z lepszych metod jest mrożenie. Zaletę tego rozwiązania docenisz, również, gdy wrócisz zmęczony z pracy i nie będziesz miał siły na gotowanie!
– Kompostuj – Wrzucaj do niego obierki z warzyw i owoców, skorupki jajek, fusy po kawie i zużyte torebki herbaty. Możesz wykorzystać kompost jak dobry nawóz do roślin. Nie wrzucaj tam jednak resztek mięsa, tłuszczu i nabiału.

Fundacja Bank Żywności SOS w Warszawie opracowała narzędzie do samodzielnego oszacowania ilości marnowanej żywności w naszych domach w ciągu jednego tygodnia. Przed Tobą 12 pytań dotyczących ilości wyrzucanych produktów z różnych grup. Ilości w odpowiedziach podane są w miarach domowych i dotyczą średniej wielkości artykułów spożywczych.

SPRAWDŹ ILE JEDZENIA MARNUJESZ!
https://ilemarnujesz.bzsos.pl/

Materiał  i grafika opracowana w oparciu o artykuły:
https://bzsos.pl/2018/raportu-nie-marnuj-jedzenia-2018/
https://dziecisawazne.pl/szanuj-zywnosc-nie-marnuj-jedzenia/

 

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.