Dnia 26 marca z inicjatywy Pań – Marty Budek, Beaty Paradowskiej-Hordejuk i Magdaleny Fatygi zostało zorganizowane wyjście młodzieży naszej szkoły do kina „Bajka” na film dokumentalny produkcji Instytutu Pamięci Narodowej „Paszporty Paragwaju”.

Projekcję filmu poprzedziła prelekcja pracownika Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie, który wprowadził uczniów w tematykę filmu przedstawiającego ciekawą historię dotyczącą udziału polskiej dyplomacji w ratowaniu Żydów podczas II wojny światowej. Film opowiada o działalności tzw. „Grupy Berneńskiej”, w skład której wchodzili dyplomaci polskiego i żydowskiego pochodzenia, którzy podczas II wojny światowej ratowali Żydów, wystawiając im „podrabiane” paszporty krajów Południowej Ameryki. Dzięki takim osobom, jak konsul Konstanty Rokicki, ambasador RP w Szwajcarii Aleksander Ładoś, wydano kilka tysięcy dokumentów a 450. posiadaczy fałszywych paszportów przeżyło II wojnę światową. Film zaciekawił uczniów, którzy z uwagą oglądali świadectwo bohaterstwa naszych rodaków ratujących z oddaniem życie wielu ludzi.
Udział młodzieży w projekcji filmu „Paszporty Paragwaju” wpisuje się w działania związane z „Tygodniem Pamięci o Holokauście” organizowanym w naszej szkole już kolejny raz.

Metryka
Autor tekstu: M. Budek, B. Hordejuk,
Opracowanie red.: Anna Sotirow, Elżbieta Czyżewska
Publikacja: Elżbieta Czyżewska