Z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” 2 marca 2020 r. odbyło się w naszej szkole spotkanie z panią Urszulą Gierszon – córką Mariana Suszka pseudonim „Cichy”.Wprowadzeniem w tematykę „Żołnierzy Wyklętych” był referat , który przeczytał Rafał Ugarenko z klasy 1 kz. Następnie pani Urszula Gierszon – poetka, prozaik i krytyk literacki – opowiedziała młodzieży o swoim ojcu, który jako żołnierz AK walczył z niemieckim okupantem, a po wojnie działał w antykomunistycznym podziemiu. Przejmująca opowieść o brutalnych represjach, jakich doświadczył Marian Suszek ze strony komunistycznych służb, uzupełniona była różnymi fotografiami i dokumentami, m.in. protokołami przesłuchań.
Spotkanie z panią Urszulą Gierszon zorganizowali nauczyciele historii: Ewa i Roman Woźniakowie, którzy przygotowali też okolicznościową tablicę, prezentowaną w holu szkoły.

W dniu 3 marca grupa uczniów z różnych klas pod opieką pana Romana Woźniaka wzięła udział w konferencji popularno-naukowej, która odbyła się w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim. Wysłuchaliśmy dwóch wykładów, wygłoszonych przez pracowników IPN. Pan Grzegorz Makus przedstawił zarys dziejów podziemia antykomunistycznego w Polsce w latach 1944-1956, a pan Paweł Skrok mówił o przywracaniu pamięci o Żołnierzach Wyklętych.
Następnie odbył się quiz historyczny, dotyczący informacji zawartych w wykładach. Konkurs, w którym wzięło udział ponad 70 osób, odbywał się za pomocą smartfonów. W pierwszej dziesiątce znalazło się dwóch naszych uczniów: Piotr Gralec ( 6. miejsce) i Piotr Szczepaniak ( 7. miejsce).
Na zakończenie odbył się wspaniały koncert pieśni patriotycznych Norberta „Smoły” Solińskiego zatytułowany „Cześć i chwała Bohaterom!”.

Autor tekstu: Roman Woźniak