NIETYPOWA LEKCJA O PROMIENIOWANIU
- Szczegóły
-
Dodano dnia: 29 maj 2017
-
Autor: Zofia Radej
 |
W ramach zajęć Doświadczalno – Chemicznego Koła Zainteresowań dnia 29 maja 2017r. uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Prof. Zofii Sękowskiej w Lublinie pod opieką mgr Zofii Radej zwiedzali Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku k. Warszawy. |
Uczniowie:
-
Poznali przedmiot i zakres działań Ośrodka Jądrowego w Świerku.
NCBJ jest jednym z największych instytutów naukowych w Polsce, prowadzi badania podstawowych składników materii, uczestniczy w wiodących projektach międzynarodowych w fizyce wysokich energii, prowadzi badania nad nowymi wysoko zaawansowanymi technologicznie urządzeniami mającymi zastosowanie w nauce, medycynie i przemyśle. Placówka prowadzi także badania w zakresie fizyki reaktorów jądrowych, energetyki jądrowej, paliwa jądrowego, metod prognozowania i oceny zagrożeń związanych z funkcjonowaniem obiektów jądrowych. Centrum tworzy infrastrukturę informatyczną i laboratoryjną niezbędną dla wsparcia programu budowy energetyki jądrowej w Polsce.
-
Poznali historię Ośrodka Atomistyki w Świerku.
Pierwszy doświadczalny reaktor jądrowy w Polsce został uruchomiony w Instytucie Badań Jądrowych w Świerku w 1958 roku. Reaktor EWA był urządzeniem, przy pomocy którego w Polsce rozwinięto szereg nowych dziedzin nauki i techniki. Wiązki neutronów z reaktora EWA przez ponad 30 lat wykorzystywano do badań struktury materiałów. Instytut Badań Jądrowych był znaczącym w świecie centrum rozwoju badań neutronowych, zastosowań technik jądrowych, wytwarzaniu izotopów, fizyki i techniki reaktorowej. Reaktor ten był jednym z najlepiej i najdłużej eksploatowanych jądrowych reaktorów badawczych na świecie. W 1974 roku uruchomiono drugi w Polsce reaktor badawczy MARIA skonstruowany jako reaktor wielozadaniowy o wysokim strumieniu neutronów Reaktor ten budowano również z myślą o prowadzeniu na nim badań materiałowych niezbędnych w programach budowy i eksploatacji elektrowni jądrowych.
-
Zwiedzili reaktor jądrowy MARIA, poznli zasadę jego działania, konstrukcję i zastosowanie.
Instytut jest silnym ośrodkiem badawczym dysponującym jedynym w Polsce reaktorem jądrowym „Maria”, który służy do wytwarzania izotopów promieniotwórczych, radiacyjnej modyfikacji materiałów oraz badań na wiązkach neutronów. Reaktor MARIA jest obecnie jednym z najlepszych reaktorów w Europie. Wysoki strumień neutronów w rdzeniu, możliwość dostosowania konfiguracji rdzenia do wymogów użytkowników, stosunkowo "młody wiek" urządzenia oraz lokalizacja z dala od dużych aglomeracji ludzkich - są argumentami przemawiającymi za efektywną i długoletnią dalszą eksploatacją tego reaktora.
|
Była to nietypowa lekcja o promieniowaniu, promieniotwórczości i energetyce jądrowej. |
|
GALERIA |
Opracowanie red.:
Anna Sotirow
Elżbieta Czyżewska