Gry komputerowe – a bezpieczeństwo cyfrowe

Gry komputerowe to bardzo popularna forma rozrywki dla dzieci i młodzieży.
60% dzieci w wieku 4-14 lat używa komputera do grania, a 94% nastolatków w wieku 12-17 lat gra w gry wideo. Mówią o tym badania Instytutu Badań Edukacyjnych “Gry w życiu uczniów”.

W dniu 18 stycznia 2018 r. po raz pierwszy w naszej szkole odbył się Turniej FIFA. Polegał on na graniu w symulator piłki nożnej- FIFA 2018. Uczniowie reprezentowali wylosowane kraje, które biorą udział w aktualnych Mistrzostwach Świata w piłce nożnej 2018. Spośród 24 uczestników, najlepszymi graczami okazali się:

Norbert Bondyra, 2kp (Kolumbia) – I miejsce,
Łukasz Wróbel, 2kp (Tunezja) – II miejsce,
Mateusz Król, 1it (Belgia) – III miejsce.

Uczniowie otrzymali nagrody ufundowane przez firmę EA Sports, oraz puchary wydrukowane na szkolnej drukarce 3D.
Organizatorami konkursu byli następujący nauczyciele: Sebastian Potręć, Andrzej Góźdź, Ilona Głogowska i Marek Radkiewicz.

Więcej informacji oraz zdjęć znajduje się na stronie internetowej turnieju: http://www.soswlublin.pl/wyscigowa/projekt/turniej/


Przy organizacji takiego turnieju w naszej szkole, chcieliśmy zwrócić uwagę na wpływ gier komputerowych na rozwój młodego człowieka.

Mogą wspierać  wspierać rozwój poznawczy, emocjonalny i społeczny dzieci i młodzieży. Wpływają pozytywnie na: spostrzegawczość, reakcje na bodźce, zdolności przestrzenne, procesy myślowe oraz koncentrację uwagi. Poprawiają refleks i koordynację wzrokowo-ruchową oraz ćwiczą umiejętność współdziałania w grupie.

Jednak nadmierne korzystanie z nich może powodować problemy z koncentracją uwagi przez dłuższy czas, zaniedbywanie  nauki, aktywności fizycznej, kontaktów z rodziną i kolegami. Może ono prowadzić również do rezygnacji z innych zainteresowań, a nawet zaniedbywania czynności takich, jak jedzenie czy sen. W skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do uzależnienia.

Gry zawierające agresję i brutalną przemoc mogą powodować wzrost poziomu agresji, uczyć wrogich zachowań wobec innych ludzi oraz tego, że jedynym sposobem na rozwiązywanie problemów jest używanie siły. W skrajnych przypadkach mogą prowadzić do samookaleczenia, a nawet śmierci.

Jeśli lubisz grać w gry komputerowe pamiętaj o ważnych zasadach, których powinieneś przestrzegać:

  • Nie graj codziennie.
  • Określ zasady dotyczące czasu, jaki możesz przeznaczać na gry komputerowe.
  • Zastanów się, czy gra, która wybierasz jest dla Ciebie odpowiednia.
  • Wybieraj gry dzięki, którym możesz się również czegoś nauczyć.
  • Zanim kupisz grę sprawdź jak oceniana jest w systemie oceny gier PEGI.
  • Nie pozwól na to aby gry były powodem twojego uzależnienia od komputera.
  • Nie zaniedbuj obowiązków domowych i szkolnych.
  • Nie wybieraj gier, w których są wykorzystywane  mikropłatności.
  • Zwróć uwagę na to, czy w grze można kontaktować się z innymi graczami. Jeśli tak – to PAMIĘTAJ, że kontakt z innymi użytkownikami może być potencjalnym źródłem niebezpiecznych sytuacji i podejmowania ryzykownych zachowań.

Jeśli potrzebujesz pomocy, chcesz  z kimś porozmawiać o swoich problemach mogą dzwonić pod numerem telefonu 800 121212 (Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży Rzecznika Praw Dziecka).

Materiał powstał na podstawie informacji zamieszczonych na stronie https://men.gov.pl/

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *