Dnia 23.10.2018 r. grupa uczniów z technikum pod opieką p. Magdaleny Fatygi i p. Romana Woźniaka wzięła udział w X Dniu Historyka zorganizowanym przez Instytut Historii UMCS i Polskie Towarzystwo Historyczne – Oddział w Lublinie.
Tematem przewodnim w tym roku były „Granice i pogranicza”. Niektóre wykłady nawiązywały – oczywiście – do odzyskania przez Polskę niepodległości po I wojnie światowej.
Najpierw w całkowicie wypełnionej Dużej Auli Wydziału Humanistycznego (w tym roku była rekordowa frekwencja) wysłuchaliśmy trzech wykładów. Dr hab. Ireneusz Łuć opowiadał o Limes Romanus, czyli o fortyfikacjach budowanych wzdłuż granic Imperium Rzymskiego. Dr hab. Mariusz Bartnicki mówił o formowaniu się w średniowieczu pogranicza polsko-ruskiego i kształtowaniu się tożsamości jego mieszkańców. Natomiast dr hab. Roman Wysocki przedstawił proces formowania wschodniej granicy Drugiej Rzeczypospolitej w latach 1918-1923. Do tematyki odzyskania przez Polskę niepodległości nawiązywało też spotkanie autorskie z redaktorem Leszkiem Wiśniewskim, reżyserem filmu „Błękitna Armia 1917-1919”.
Druga część tego spotkania z historią miała tradycyjnie charakter warsztatowy. Organizatorzy przygotowali cztery warsztaty, z których wybraliśmy dwa: o monetach pogranicza polsko–rusko-litewskiego w późnym średniowieczu oraz o propagandzie wizualnej na plakatach z czasu wojny polsko-bolszewickiej.
Udział w X Dniu Historyka to była dla nas bardzo udana – mimo chłodu i deszczu – wycieczka edukacyjna.